Po co robi się badanie moczu w ciąży?

Po co robi się badanie moczu w ciąży

Po co robi się badanie moczu w ciąży

To jedno z podstawowych badań w ciąży – powinno być wykonywane niemal co miesiąc. Dlaczego trzeba je wykonywać i jakich informacji dostarcza wynik ogólnego badania moczu?

Kobiety w ciąży powinny wykonywać badanie moczu przynajmniej siedem razy. Polega ono na ocenie próbki moczu pod kątem cech fizycznych i biochemicznych. Pojawiające się na nich zmiany mogą świadczyć o schorzeniach, które w ciąży stanowią zagrożenie lub powodują powikłania. Podczas oglądania wyników,lekarz będzie zwracał szczególną uwagę na trzy rzeczy, czy w moczu nie ma cukru, białka oraz oznak zakażenia układu moczowego (zwiększona ilość leukocytów).

Jakie informacje zawiera wynik badania?

ZABARWIENIE – kolor jasnożółty.

Kolor czerwony lub krwisty świadczy o przenikaniu krwinek czerwonych do układu moczowego. Kolor brunatny oznacza obecność bilirubiny.

PRZEJRZYSTOŚĆ – przejrzysty, klarowny.

Świeżo oddany mocz jest przejrzysty, potem mętnieje. Mocz od początku mętny występuje w ropnych zapaleniach dróg moczowych i niektórych postaciach kamicy nerkowej.

ODCZYN – kwaśny, czyli ok.5,5 pH (w przedziale wartości 4,5-7,8)

Stale utrzymujący się odczyn zasadowy może świadczyć o upośledzeniu zdolności nerki do zakwaszania moczu, zakażeniu układu moczowego bakteriami rozkładającymi amoniak labo o kamicy nerek.

GĘSTOŚĆ – 1,023-1,035 b/cm3

Ciężar właściwy moczu nie powinien zbliżać się do ciężaru wody, gdyż świadczyć to może o utracie bardzo ważnej funkcji nerek, jaką jest zagęszczanie moczu. Często jest to pierwszy objaw sugerujący rozpoczynającą się niewydolność nerek.

BAKTERIE – nie powinny być obecne

Obecność bakterii w moczu może świadczyć o zakażeniu nerek lub układu moczowego. Ale nie jest wystarczającym dowodem zakażenia – bakterie bowiem mogą pochodzić ze skóry lub śluzówki miejsc intymnych. W przypadku stwierdzenia obecności bakterii trzeba wykonać posiew moczu. Dopiero wynik tego badania dokładnie wskazuje, czy w moczu znajdują się bakterie, w jakiej ilości, jakiego gatunku oraz na jakie antybiotyki są wrażliwe.

BIAŁKO – nie powinno być obecne

W moczu ludzi zdrowych wydalane są niewielkie ilości białka. Białkomocz to wydalanie z moczem ponad 150 mg białka na dobę. Białko w moczu może pojawiać się w czasie silnej gorączki, pod wpływem wysiłku fizycznego, przemarznięcia, ale najczęściej jest następstwem chorób dróg moczowych. U kobiety ciężarnej wykrycie białka może oznaczać gestozę!

CUKIER – nie powinien być obecny

Wynik może być podany w liczbach lub w plusach. Jeśli w moczu jest cukier, trzeba zrobić badanie krwi w kierunku cukrzycy – test obciążenia glukozą.

BILIRUBINA

W ciąży wzrost stężenie bilirubiny całkowitej nie musi oznaczać niczego złego. Wzrost bilirubiny związanej sygnalizuje problemy z wątrobą i może oznaczać cholestazę.

ERYTROCYTY – nie więcej niż 3 w polu widzenia

Obecność erytrocytów w moczu nazywamy krwinkomoczem lub krwiomoczem. Krwiomocz, jak i białkomocz jest częstym objawem chorób układu moczowego. Ich źródłem mogą być uszkodzenia nerek, jak i każdego z odcinków dróg moczowych. Najczęstszą przyczyną jest kamica nerkowa, a szczególnie atak kolki nerkowej.

LEUKOCYTY – nie więcej niż 5 w polu widzenia

Stwierdzenie w polu widzenia większej ilości leukocytów zwykle świadczy o bakteryjnym zakażeniu dróg moczowych lub nerek.

Jak prawidłowo pobrać próbkę do badania?

Najbardziej wartościowe jest badanie próbki moczu pochodzącej z pierwszej porannej mikcji i tzw. strumienia środkowego moczu po dokładnym umyciu okolicy ujścia cewki moczowej. Próbkę moczu najlepiej pobrać do pojemnika specjalnie do tego przeznaczonego. Próbka moczu powinna zostać poddana badaniu w ciągu dwóch godzin od pobrania!

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top