Jakie dokumenty musisz mieć szukając pracy?

Jakie dokumenty musisz mieć szukając pracy

Jakie dokumenty musisz mieć szukając pracy

Podczas poszukiwań pracy zazwyczaj mamy przygotowane ze sobą dwa rodzaje dokumentów. Pierwszy z nich to curriculum vitae, inaczej zwane CV, które zastąpiło dawny życiorys oraz list motywacyjny. Jednakże dokumentów jest o wiele więcej, warto poznać ich skład, aby tworzyć każdy zgodnie z przyjętymi zasadami.

CV

Zadaniem Curriculum vitae jest przedstawienie Twojego wykształcenia, przebiegu kariery zawodowej, doświadczeń zawodowych, a także innych cech, które okazują się niezbędne na stanowisku, na które aplikujesz. Aby napisać dobre CV musisz wykazać się precyzyjnością, konkretnością oraz rzetelnością. Musi być krótkie, ale zwięzłe.

Poza tym, musi być dobrze odebrane już na pierwszy rzut oka, a więc czyste, ładnie napisane, czytelne, czyli jednym słowem zachęcające do zapoznania się. Nie dopuszczalne są jakiekolwiek błędy stylistyczne czy ortograficzne.

Metody pisania CV

Wyróżniamy dwa sposoby sporządzania curriculum vitae. Różnią się między sobą rodzajem informacji oraz ich sposobie przedstawiania.

  • CV chronologiczne – w takim życiorysie wymieniasz po prostu kolejno zajmowane przez Ciebie stanowiska lub wykonywane prace czy odbywane staże. Przy każdym punkcie musisz napisać, jakie najmowałeś stanowisko, jakie obowiązki wypełniałeś. Można dodać wzmiankę o szczególnych osiągnięciach, jeśli takie wystąpiły. W ten sam sposób opisujesz ukończone szkoły i kursy.
  • CV funkcjonalne – tutaj skupiasz się na swoich umiejętnościach, pomijając punktowanie doświadczeń. Jeśli miałeś ich mało lub o różnym charakterze, ta forma będzie dla Ciebie odpowiedniejsza. Wówczas pracodawca będzie mógł zapoznać się z tym, co tak naprawdę potrafisz, nawet wtedy, kiedy nie ma to bezpośredniego związku ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

Wspomniane wyżej rodzaje CV można połączyć, tworząc tzw. układ chronologiczno-funkcjonalny. Taka forma będzie najlepsza dla Ciebie, jeśli masz ogromne doświadczenie zawodowe, ale zależy Ci, aby poświęcić uwagę jedynie na tych, które są mile widziane u Twojego przyszłego pracodawcy.

Co musi zawierać dobre CV?

Bez względu na rodzaj dokumentu, na który się zdecydujemy, należy pamiętać, aby nie zabrakło w nim takich elementów, jak:

  • dane osobowe i kontaktowe,
  • wykształcenie, kursy,
  • doświadczenie zawodowe,
  • umiejętności różnego typu,
  • szczególne osiągnięcia,
  • opcjonalnie: zainteresowania

List motywacyjny

Celem tego pisma jest zainteresowanie pracodawcy Twoją osobą oraz tym, co potrafisz. Musi wywrzeć na nim dobre wrażenie. Pisząc list motywacyjny powinieneś połączyć go z CV, a dokładnie z informacjami, jakie zostały w nim zawarte. Jednak nie mogą być powtarzane – skup się na tym, dlaczego to właśnie Ciebie potencjalny pracodawca powinien wybrać i dlaczego Ciebie powinien zatrudnić.

Przydatne może się okazać sporządzenie listy cech, które są adekwatne do stanowiska, na które się ubiegasz. Spośród nich wybierz te, które posiadasz i krótko to uzasadnij. Znacznie lepiej będzie brzmiało stwierdzenie, że „pracując na stanowisku przedstawiciela handlowego miałem codzienny kontakt z klientami” niż krótkie stwierdzenie, że „potrafię rozmawiać z ludźmi”.

Uzasadniając swoją motywację absolutnie nie jest dopuszczalne napisanie, że „proszę o zatrudnienie mnie, bo nie mam środków na utrzymanie rodziny i kredyt do spłacania”. Akty desperackie raczej nie wzruszą potencjalnego pracodawcy, a jedynie to, co Twoja osoba może do danej firmy wnieść.

Części składowe

Pisząc list motywacyjny zadbaj, aby był podzielone na części.

Zacznij od wstępu, w którym określisz, dlaczego piszesz właśnie do tej firmy? Jakie stanowisko chcesz zajmować? Bardzo dobrze będzie odebrane przez szefa Twoja wzmianka o firmie, a dokładnie to, że znasz przedsiębiorstwo, w którym chcesz pracować i doceniasz je.

Następnie, musisz napisać dlaczego to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko spośród wielu innych aplikacji. Napisz, czym się wyróżniasz, w czym jesteś dobry. Zbierz uwagę na tym, co Ty możesz dać firmie.

Na końcu podsumowanie i zachęcenie do kontaktu. Pracodawca odbierze to w bardzo przychylny sposób. Będzie to dla niego informacja, że zależy Ci na spotkaniu z nim. Nie zapomnij podać sposobów, w jaki może się z Tobą skontaktować.

Ważne! To list motywacyjny jest tym, co wyróżnia Cię od setek innych CV, które napłynęły do danej firmy, dlatego lepiej się przyłożyć do jego napisania, bo tylko wtedy możesz osiągnąć sukces!

Podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną

To swego rodzaju nowość, wiele osób o czymś takim w ogóle nie słyszało. A jest to idealny sposób na wyróżnienie się z tłumu i ukazanie, jak bardzo zależy Ci na pracy w danej firmie.

Dobrze napisane podziękowanie za rozmowę powinno mieć formę listu, który będzie kierowany konkretnie do osoby prowadzącej rekrutację.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

To kolejna nowość, pismo jest związane z Ustawą o Ochronie Danych osobowych, zgodnie z którą na wszelkie ich przetwarzanie trzeba mieć pisemną zgodę osoby, której dotyczą. Zazwyczaj tekst zgody dołączany jest w stopce CV i listu motywacyjnego, czasem jednak wymagana jest na oddzielnej kartce. Jej treść – „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w procesie rekrutacji, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. „O ochronie danych osobowych”, Dz. U. nr 133, poz. 833)”.

Oświadczenie o niekaralności i korzystaniu z praw publicznych

Najczęściej jest to wymagane w urzędach państwowych i na stanowiskach, gdzie ma się bezpośredni kontakt z informacjami niejawnymi. Oświadczenie jest pisane własnoręcznie i nie ma nic wspólnego z zaświadczeniem, które jest wydawane z Krajowego Rejestru Karnego. Przykładowa treść takiego oświadczenia:

„Ja, niżej podpisana Anna Kowalska, legitymująca się dowodem osobistym NR/SERIA oświadczam, że nie byłam karana za przestępstwo popełnione umyślnie, oraz że korzystam z pełni praw publicznych”.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top