Jak złożyć kondolencje?

Jak złożyć kondolencje

Jak złożyć kondolencje

Gdy odchodzi ktoś, kogo bardzo kochaliśmy, następuje dla nas jeden z najcięższych i najbardziej emocjonalnych doświadczeń, jakich moglibyśmy kiedykolwiek doświadczyć. A gdy stajemy po tej drugiej stronie, jako ktoś, kto chce wesprzeć osobę, która pożegnała kogoś, kogo bardzo kochała, jest rzeczą niezwykle trudną i delikatną.

I choć chcemy być oparciem w tych jakże trudnych dniach, pragniemy złożyć kondolencje, to jednak na dobrą sprawę wielu z nas nie wie, jak tego dokonać. Poniżej przedstawię instrukcje, jak krok po kroku złożyć kondolencje i zaproponować oparcie w tych dramatycznych dniach.

Kondolencje i wsparcie w trudnych dniach

 1. Jeśli nie możesz być osobiście na ceremonii pogrzebowej, wyślij chociaż kartkę z kondolencjami. Wystarczy, że napiszesz „Jest mi strasznie przykro z powodu tej straty”.
 2. Kondolencji nie składa się w sytuacji, kiedy doskonale znaliśmy zmarłego, a mało nas łączy z osobami, które ją opłakują. I odwrotnie – kondolencje składamy, kiedy bardzo dobrze znaliśmy osoby pogrążone w smutku, a mało nas łączyło z osobą zmarłą.
 3. Nigdy nie pytamy o pogrzeb osób, które opłakują zmarłego. O wiele taktowniej jest zapytać się o to kogoś z dalszej rodziny albo znajomego, który także będzie na pogrzebie.
 4. Nigdy nie należy składać kondolencji, kiedy zwróci się o to ksiądz.
 5. W sytuacji, kiedy nie mieliśmy okazji, aby złożyć kondolencje przed ceremonią lub miesiąc po niej, wówczas w ogóle od tego zamiaru odchodzimy. Wyjątkiem jest wtedy, gdy doskonale znaliśmy osobę pogrążoną w smutku, a jednak wcześniej z pewnych usprawiedliwionych przyczyn nie mogliśmy zrobić tego wcześniej. Wówczas należy wysłać wcześniej list z kondolencjami.
 6. Do osób najbliższych zmarłemu nie należy przychodzić ani dzwonić przez kilka dni po pogrzebie.
 7. Otwarcie powiedz osobie, która pożegnała kogoś bliskiego o swojej gotowości do niesienia pomocy. Powiedz, że jesteś dostępna o każdej porze dnia i nocy (pamiętaj, aby danego słowa dotrzymać) i czekaj. Nie przypominaj się nachalnie. Co jedynie po dłuższej przerwie w kontaktowaniu się możesz delikatnie zapytać, czy aby na pewno wszystko jest u niej w porządku. Przeważnie poszkodowany jest zazwyczaj zajęty organizacją ceremonii pogrzebowej i przytłoczony emocjami. Czasami może poczuć się jakbyś chciała go kontrolować. To, że będziesz blisko w najtrudniejszym dla niego momencie, kiedy cię potrzebuje, na pewno nie zostanie pominięty.
 8. Oprócz pocieszania wykaż się także dobrymi umiejętnościami do słuchana. Może się zdarzyć, że krewni po pogrzebie będą chcieli o nim porozmawiać i powspominać, jaki był za życia, oczywiście o ile mają na to ochotę. Niekiedy smutek nie pozwala na takie rozmowy. Potrzeba więcej czasu, aby oswoić się z nową sytuacją. Dlatego wtedy zapewnij ich, że jesteś obok i zawsze mogą do ciebie przyjść i porozmawiać.
 9. Gdy tylko nadarzy się odpowiednia atmosfera, a Ty doskonale znałeś zmarłą osobę, wówczas możesz powspominać przyjemne chwile spędzone w jej towarzystwie. Mówiąc o zmarłej osobie zawsze wyrażaj się z szacunkiem dla niej. Jeśli miałeś jakiekolwiek osobiste zatargi ze zmarłym, to nie jest odpowiedni czas na ich roztrząsanie.
 10. Zgłoś gotowość do przejęcia części obowiązków związanych z organizacją pogrzebu. Znajomi często mogą pomóc w załatwieniu niektórych spraw, jak choćby zamówienia kwiatów czy porozwieszania nekrologów. Pomóż we wszystkich czynnościach, które zostały ci zlecone lub o które zostałeś poproszony.
 11. Ktoś, kto pożegnał bliskiego może chcieć w pierwszych dniach czy tygodniach po stracie uciec od codziennego zgiełku. Zaproponuj spacer, krótką wycieczkę, wyprawę na zakupy – zrób wszystko, by, chociaż przez chwile poczuła się „normalnie” i spróbowała choć na chwilę zapomnieć o przykrym wydarzeniu.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top