Jak zaplanować ślub i wesele?

Dla wielu osób przygotowania do ślubu i wesela nie są niczym skomplikowanym. Bynajmniej tak się właśnie wydaje na pierwszy rzut oka. Jednak każdy, kto tego doświadczył doskonale wie, że wcale to nie jest takie proste. Potrzeba dużego zaangażowania narzeczonych, jak i ich rodziców. Dlatego najlepiej posiłkować się doświadczeniem tych, którzy całkiem niedawno zajmowali się przygotowaniami do własnego ślubu, a także przygotować własną listę najważniejszych spraw.

W poniższym artykule radzimy, jakie rzeczy powinny znaleźć się na tej liście, a także to, w którym momencie można odznaczyć daną sprawę.

Formalności do załatwienia przed ślubem

Mniej więcej na rok przed planowanym ślubem należy ustalić datę ślubu. W tym również czasie równolegle zarezerwujecie salę weselną oraz orkiestrę. Jeśli wasi rodzice nie mieli okazji wcześniej się poznać, teraz będzie dobry moment na zorganizowanie spotkania zapoznawczego. Dodatkowo należy podjąć decyzję, kogo wybierze się na świadków, a także sporządzić wstępną listę gości.

Nie bez znaczenia jest także określenie wysokości budżetu na zorganizowanie wesela. W końcu to od jego zasobności wiele będzie decydowało. Równie dobrze można zrobić rozeznanie, co do fotografów i kamerzystów w mieście, aby potem nie szukać w pośpiechu kogoś, kto akurat ma wolny termin, a niekoniecznie wysokie umiejętności. W Kościele również trzeba będzie załatwić wszelkie formalności.

Na pół roku przed ślubem udajcie się do parafii i doprecyzujcie informacje związane z terminem ślubu, a także – jeżeli zajdzie taka konieczność – uzupełnijcie np. sakrament bierzmowania. Koniecznością będzie odbycie nauk przedmałżeńskich, a także poproszenie bliskich osób o świadkowanie w tym jakże ważnym dniu. Na sześć miesięcy przed ślubem należy zastanowić się nad dekoracją Kościoła, sali weselnej czy samochodu. Jeśli budżet na to pozwala, dodatkowo można zastanowić się nad podróżą poślubną.

Około 4 miesiące przed ślubem trzeba podjąć ostateczne decyzje, co do wyglądu stroju weselnego. Trzeba kupić suknię, garnitur, buty oraz inne ślubne dodatki. Trzeba również zarezerwować samochód, który zawiezie was do ślubu.

W lokalu, w którym zamierzacie urządzić zabawę weselną trzeba będzie ustalić ślubne menu i przygotować ostateczną listę gości. W wielu przypadkach dobrze już teraz zamówić wizytę u fryzjera i u kosmetyczki.

Na dwa miesiące przed ślubem odbierzcie metryki chrztu ze swoich parafii, z Urzędu Stanu Cywilnego odpisy aktów urodzenia i inne dokumenty niezbędne do ślubu konkordatowego, a także zarezerwujcie ewentualny transport dla waszych gości. Wybierzcie się z zaproszeniami, poproście o potwierdzenie przybycia w zaproszeniach.

Na miesiąc przed ślubem przystąpcie do spowiedzi przedślubnej i zgłoście się do parafii w celu spisania protokołu przedślubnego, a także zakupcie obrączki. To także dobry czas na zorganizowanie wieczorów panieńskiego i kawalerskiego. Z zespołem, który przygrywać będzie na zabawie, trzeba będzie ustalić jej przebieg. Podejmijcie ostateczną decyzję w sprawie tortu, dekoracji weselnych, wybierzcie i zamówcie butonierkę i ślubną wiązankę.

Na tydzień przed ślubem konieczne będą ostateczne przymiarki sukni i odebranie jej z salonu, a w przypadku mężczyzny – także ostatnie przymiarki garnituru. Spisuje się też w parafii akt ślubu i ustala, jak usadzić gości.

Na dzień przed planowanym ślubem odbywa się drugą spowiedź przedślubną, przygotowuje się także obrączki i niezbędne dokumenty.

W dniu ślubu pamiętajcie o odbiorze wiązanki ślubnej i butonierki, a także o wizycie u wcześniej umówionego fryzjera i kosmetyczki (to dla panny młodej).

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top