Jak zakończyć list?

To, jak powinniśmy zakończyć list, zależne jest przede wszystkim od tego, czy jest to list oficjalny, czy nieoficjalny. List oficjalny piszemy zwykle do jakichś instytucji, urzędników i innych ważnych osób, ale też np. do starszych członków rodziny, którym należy się szacunek i chcemy go im okazać, na przykład babci czy cioci. List nieoficjalny zaś kierujemy do znajomych, przyjaciół czy tych krewnych, z którymi mamy bliskie kontakty i odnosimy się do nich całkiem normalnie. Jak to zatem jest w poszczególnych przypadkach?

List oficjalny

Jeśli chcemy podkreślić, że darzymy kogoś, do kogo zwracamy się w liście, wielkim szacunkiem, mamy do wyboru takie formuły grzecznościowe, jak: “Z uszanowaniem”, “ Z poważaniem”, “Z wyrazami szacunku/uszanowania”, “Łączę wyrazy szacunku”. Oczywiście po tej formule musi nastąpić odręczny podpis, nawet jeśli piszemy list na komputerze (to konieczny warunek, podpis zawsze musi być odręczny!).

List nieoficjalny

Tu panuje pełna dowolność i tylko od nas zależy, jak zakończymy taki list. Mogą to być zwroty mniej lub bardziej serdeczne, w zależności od tego, jaki jest nasz stosunek do danej osoby. Do wyboru mamy między innymi takie zwroty jak: “Serdeczne pozdrowienia”, “Gorące uściski”, “Buziaki”, czy – mniej zobowiązujące – “Pozdrawiam”, “Łączę pozdrowienia”.

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top