Jak zachęcić do komentowania na Facebooku?

Trzeba przyznać, że nakłonienie fanów do oddania komentarza na temat umieszczanych postów na Facebooku z pewnością nie będzie należeć do zadań najłatwiejszych. Zabierze to nie tylko sporo czasu, ale również i pracy, aby to osiągnąć. Denerwujące w tym wszystkim jest jeszcze to, gdy mamy okazję przeglądać wpisy innych osób na Facebooku, dla których zachęcenie do dyskusji nie jest niczym skomplikowanym.

Musisz jednak na początku uświadomić sobie fakt, że każda strona, nawet ta ciesząca się największą popularnością kiedyś zaczynała od podstaw. Swoją ewolucję zawdzięczała fanom, którzy chętnie komentowali pojawiające się na niej posty. Dlatego i Ty też musisz od tego rozpocząć. Najłatwiej będzie zachęcić innych do komentowania poprzez zadawanie pytań. Ale uważaj! Muszą one być proste i zrozumiałe. Nikt nie będzie ślęczał godzinami, aby zrozumieć „co autor miał na myśli” i tym samym odbierze im to przyjemność komentowania Twoich wpisów.

Słów kilka o pytaniach

1.      Twoje pytania muszą mieć prostą konstrukcję, bo nikt nie będzie miał ochoty na niepotrzebny wysiłek. Dlatego większy sukces odniesiesz wtedy, gdy pytanie będzie łatwe i zrozumiałe. Zaowocuje to wieloma odpowiedziami, a o to przecież Ci właśnie chodzi, prawda?

2.      Oprócz tego, o wiele lepiej będzie, jeśli będziesz zadawać pytania zamknięte, w stylu „tak” albo „nie”. Pomyśl sam, na które pytanie szybciej odpowiesz – na otwarte, wymagające dłuższej wypowiedzi, czy na krótkie, które wymaga od Ciebie jedynie wybrania jednej spośród dwóch odpowiedzi?

3.      Dodatkowo pamiętaj, aby twoje pytania były maksymalnie jak najbardziej konkretne. Weź przykład ze strony Green Peace, która poprzez jakże krótkie pytanie w stylu „Czy mieszkasz obok elektrowni jądrowej” zdobyła dużą popularność.

4.      Równie dobrym pomysłem jest zadawanie pytań w rodzaju „prawda” czy „fałsz”. Tego rodzaju zapytania najlepiej wypadają w kontekście wydarzeń historycznych. Konstruując zdanie zawsze rozpoczynaj wpis od słów: „Prawda czy fałsz:”. Fani Twojej strony o wiele szybciej zechcą udzielić odpowiedzi, o ile już na samym początku będą wiedzieli, że wystarczy na to jedynie jedno słowo.

5.      Zadawaj pytania w odniesieniu do załadowanych zdjęć, a następnie poproś fanów o komentarz. Dla przykładu, dla znawców mody i urody możesz opublikować fotkę wraz z adnotacją „Co na tym zdjęciu jest nie tak”?

6.      Kolejnym, równie skutecznym sposobem zachęty do komentowania wpisów jest zadawanie pytań ankietowych. Zamiast zmieniać status możesz opublikować pytanie z możliwymi odpowiedziami do wyboru. Warto wskazać, że pytania ankietowe przyciągają o wiele większą rzeszę zwolenników niż zwykły wpis na ścianie.

7.      Możesz także zdecydować się na zadawanie luźnych, niezobowiązujących pytań, które niekoniecznie muszą być powiązane tematycznie z Twoją stroną. W ten jakże prosty sposób udowodnisz innym, że jesteś tak, jak i oni zwykłym i normalnym człowiekiem, dla którego ludzkie odruchy i zachowania nie są niczym obcym. Dla przykładu możesz zapytać: „Dokąd wybieracie się na weekend majowy”?

8.      Pytaj o osobiste preferencje, np. który przedmiot woleliście w szkole bardziej – matematykę czy język polski?

9.      Równie dobrze możesz zapytać fanów, kto z nich wybiera się na nadchodzącą imprezę, a potem skierować się z zapytaniem do tych, którzy na niej byli, jak się bawili.

Porady i wskazówki

W sytuacji, gdy na Twojej stronie w przeciągu ostatnich tygodni czy miesięcy nic się nie działo, wówczas powrót do uzyskiwania komentarzy może być trudny. Dlatego, aby ułatwić sobie to zadanie poproś fanów, aby zamieścili na Facebooku pierwszy swój komentarz, który rozkręci całą dyskusję.

Równie ciekawym pomysłem jest skłonienie fanów do wymiany doświadczeń między sobą. Dlatego jeśli Twoja firma albo organizacja ma wśród swoich zwolenników wiele rodzin z dziećmi, wówczas możesz zadać pytanie w stylu: „Jak usypiać dziecko” lub „Jak zachęcić dziecko do jedzenia”.

Innym, choć równie skutecznym sposobem na rozkręcenie dyskusji jest używanie pytań w rodzaju „uzupełnij zdanie”. Dla przykładu możesz wybrać stwierdzenie „W miłości najbardziej liczy się…”.

Jak tylko na Twojej stronie pojawi się dyskusja, ochoczo bierz w niej udział, komentuj pojawiające się wpisy i zagłębiaj się w temat możliwie jak najbardziej.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top