Jak wykonać sufit podwieszany?

Jak wykonać sufit podwieszany?

Jak wykonać sufit podwieszany?

Sufity podwieszane bez wątpienia mają wiele zalet i dlatego mają tak wielką rzeszę zwolenników. Najważniejszy jest chyba fakt, iż z powodzeniem można je zamontować samodzielnie, a więc odpada pewnie niemały koszt opłacenia fachowców.

Nie jest to bardzo skomplikowane i każdy, kto posiada w jakimś stopniu odpowiednie zdolności oraz dokładnie wczyta się w instrukcję oraz będzie postępował zgodnie z zawartymi w niej wskazówkami, jest w stanie poradzić sobie z tym zadaniem.

Poza tym sufity podwieszane gipsowo-kartonowe, wykonane z płyt, mają gładką powierzchnię, dzięki czemu w żaden sposób – ani wyglądem, ani nawet fakturą – nie różnią się od tradycyjnego, zwykłego sufitu.

Co więcej, istnieje możliwość pomalowania go na dowolny kolor, co ma znaczenie zwłaszcza obecnie, kiedy to coraz bardziej odchodzi się od tradycyjnie białych sufitów na rzecz kolorowych. Poza tym, jeśli do montażu sufitu wykorzysta się płyty, które są z obu stron pokryte włóknem szklanym, można stworzyć dowolny kształt, a więc wolną rękę mają osoby, które lubią niesztampowe wnętrza i cenią sobie indywidualizm.

Jednakże sufity podwieszane mają także swoje wady. Mniejszą na pewno stanowi fakt, iż ich montaż jest dość czasochłonny i wymaga sporej cierpliwości, ale to można pominąć jeśli ktoś naprawdę chce sobie zafundować taki sufit. Gorzej sprawa ma się w przypadku awarii przewodów instalacyjnych, która może wystąpić praktycznie w każdym przypadku, więc każdy musi się z tym liczyć.

Nie ma innego sposobu na naprawienie awarii, jak tylko zdemontowanie płyt, pod którymi znajdują się przewody instalacyjne, a to już może być spory problem. Dlatego warto zastanowić się dobrze nad zamontowaniem u siebie takiego sufitu.

Najczęściej wykonuje się sufity podwieszane z płyt kartonowo-gipsowych, mimo iż wykonanie tego rodzaju sufitu jest sporym wyzwaniem, ze względu na to, iż wymaga to sporo czasu, cierpliwości oraz dokładności, więc pewnie nie każdy sobie z tym poradzi, niemniej warto spróbować jeśli ktoś naprawdę ma na to ochotę. Ogólnie rzecz biorąc, zamontowanie takiego sufitu polega na uprzednim zamontowaniu na suficie stelażu, do którego następnie należy przykręcić odpowiednio dobrane płyty kartonowo-gipsowe. Na koniec zostają tylko prace wykończeniowe.

Do montażu potrzebne są narzędzia takie jak wiertarka, paca ścierna, szpachla, poziomica, ołówek i pędzle.

Ważnym zadaniem poprzedzającym zamontowanie sufitu podwieszanego jest wybór odpowiedniego stelażu. Jego typ jest uzależniony w znacznej mierze od rozmiaru, a także kształtu pomieszczenia, w jakim ma znajdować się sufit. Do wyboru są:

  • stelaż jednopoziomowy jednokierunkowy, który umieszcza się w podłużnych wnętrzach,
  • stelaż dwupoziomowy krzyżowy, stosowany w wielkich pomieszczeniach (w niskich nie jest polecany, gdyż znacznie zmniejsza wysokość pomieszczenia),
  • stelaż jednopoziomowy krzyżowy – stelaż taki ma małą liczbę punktów zaczepienia w stropie, a także łatwo można go wypoziomować. Ma także dużą liczbę miejsc podparcia, przez co płyty są mało narażone na urazy mechaniczne.

Montaż sufitu podwieszanego krok po kroku
Krok 1. Dokonanie dokładnych pomiarów pomieszczenia.
Krok 2. Dobranie liczby profili odpowiedniej do uzyskanych wymiarów.
Krok 3. Wyznaczenie na ścianach linii określających poziom planowanego sufitu z wykorzystaniem długiej poziomicy.
Krok 4. Zamontowanie wzdłuż zaznaczonych linii profili UD.
Krok 5. Wyznaczenie układu profili CD równolegle do siebie, w 100-centymetrowych odstępach.
Krok 6. Zaznaczenie punktów w miejscach przebiegu profili CD określających miejsca zamocowania wieszaków – na każdej linii, co 70-90 cm.
Krok 7. Wywiercenie otworów w wyznaczonych punktach.
Krok 8. Umieszczenie w wywierconych otworach stalowych kołków rozporowych.
Krok 9. Zamocowanie na kołkach wieszaków.
Krok 10. Zamontowanie profili: umieszczenie końcówek podłużnych profili CD w profilach UD, połączenie obu części     wieszaków. Umieszczenie między podłużnymi profilami profili poprzecznych za pomocą łączników poprzecznych.
Krok 11. Wypoziomowanie gotowego stelażu przez regulowanie położenia ramion wieszaków.
Krok 12. Zamocowanie płyt: przykręcenie płyt do profili CD za pomocą wkrętów TN rozmieszczonych w maksymalnie 15-centymetrowych odstępach.
Krok 13. Prace wykończeniowe: naklejenie taśmy spoinowej na miejsca łączenia płyt, wypełnienie szpar i miejsc znajdowania się wkrętów masą szpachlową. Naniesienie na całość sufitu masy finiszowej i wygładzenie jej. Wyszlifowanie suchego sufitu za pomocą pacy z siatką ścierną.

Proces montażu sufitu podwieszanego jeszcze bardziej przybliżyć może filmik:

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top