Jak wyhodować cytrynę?

Zarówno sama roślina, jak i późniejsze drzewko z owocami, wygląda bardzo dekoracyjnie. Gotowe drzewka można kupić w sklepach ogrodniczych, ale zwykle sporo kosztują, zaś jeśli sami wyhodujemy sobie taką roślinkę, nie tylko nie będziemy musieli za to zapłacić, ale też na pewno będziemy mieć z tego wielką frajdę i satysfakcję. Wyhodowanie cytryny nie jest trudne i nie wymaga wielkiego wysiłku, a jedynie nieco cierpliwości.

Uprawa cytryny krok po kroku

1. Wyjmujemy z cytryny pestkę i wkładamy ją do doniczki z wilgotną ziemią dobrej jakości.
2. Przykrywamy doniczkę przezroczystą folią (np. foliową torebką), robimy w niej dziurki, by docierał nimi tlen i zostawiamy w ciepłym miejscu do wykiełkowania, co może trwać dość długo. Gdy zauważymy, że ziemia wyschła, musimy ją zwilżyć.
3. Gdy roślinka wyrośnie, zdejmujemy folię (na początek możemy ją zdejmować na jakiś czas i ponownie przykrywać, by roślina nie doznała szoku) i przenosimy doniczkę do szklarni.
Jeśli spodziewamy się, że doczekamy się drzewka błyskawicznie, to niestety nie ma co na to liczyć w przypadku cytryny, bowiem okres młodociany tych roślin trwa bardzo długo, choć sama roślina zwykle rośnie dość szybko. Drzewko zaczyna przypominać po kilku latach, zaś owocować może nawet po 20, choć w sprzyjających warunkach może to nastąpić już po 7 latach.

Jeśli zależy nam na czasie, musimy wyhodować roślinę z sadzonki zamiast z pestki, pobierając ją z pędu szczytowego i ukorzeniając pod folią. W ten sposób powstała roślina może zakwitnąć i zacząć owocować już po 2-3 latach, a więc znacznie szybciej niż w przypadku rośliny hodowanej z pestki.

Warunki uprawy

Cytryna do prawidłowego wzrostu musi mieć zapewnione:
– odpowiednio wysoką temperaturę (dlatego najlepiej jest trzymać roślinę w szklarni),
– dość wilgotne, kwaśne podłoże,
– w okresie zimowym, czyli spoczynku, musi mieć zapewnioną niższą temperaturę – 12-15 stopni Celsjusza, gdyż inaczej zacznie zrzucać liście,
– systematyczne, ale umiarkowane podlewanie oraz częste zraszanie,
– w okresie intensywnego wzrostu i owocowania nawożenie – raz w tygodniu, nawozem specjalnie przeznaczonym do cytrusów,
przesadzanie – na początku co roku, potem rzadziej, w miarę potrzeb.

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top