Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Nie każdy z nas posiada te talent i trafnie, bez niczyjej pomocy potrafi dobrać sobie takie okulary przeciwsłoneczne, w jakich czuje się i wygląda perfekcyjnie. Te dobrane niewłaściwe nie tylko nie ochronią nas przed zgubnym i mocno szkodliwym promieniowaniem słonecznym, ale również sprawią, że będziemy wyglądać w nich mało korzystnie.

Jak zatem dobrze dobrać ten modowy dodatek?

Jak dobrać idealne okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne zdaniem wielu osób są wyłącznie uzupełnieniem kreacji, a w rzeczy samej tak nie jest. Funkcja przez nie spełniana jest o wiele głębsza, ponieważ należy wskazać, że to właśnie one chronią nasze oczy przed promieniowaniem słonecznym. Jeśli przebywamy w zaciemnionym miejscu nasze źrenice zaczynają się rozszerzać, a gdy tylko wpadnie do nich światło – kurczą się. I dlatego przez ciemne szkła trafia mniej światła. Dlatego tak ważne jest, aby nosić latem okulary przeciwsłoneczne.

Podczas kupna okularów słonecznych nie kierujmy się wyłącznie modelem, ale tym, czy pasują do naszej twarzy. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia posiadanych filtrów UV, w jakie powinny być wyposażone szkła. Stąd tak ważne jest, aby nie kupować okularów na bazarkach czy targowiskach, a wyłącznie u sprawdzonych, zaufanych sprzedawców, u których znajdziemy tylko renomowane produkty.

Dobre okulary to takie, które posiadają atesty. Dopiero wtedy mamy absolutną pewność, że idealnie chronią nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Szkła, które nie mają atestów mogą skutkować powstawaniem wielu, nie typowych dla wieku młodzieńczego dolegliwości, jak np. zaćmę czy zaburzenia widzenia.

Obecnie można spotkać się ze szkłami w wielu kolorach. Oprócz klasycznej czerni są również szare, brązowe, zielone, fioletowe czy gradalnie jaśniejące ku dołowi.

Sportowcom zaleca się noszenie szkieł idealnie dopasowanych do kształtu twarzy o kolorowych soczewkach.

Dla kierowców przeznaczone są szkła z filtrem polaryzacyjnym, które znacząco ułatwiają prowadzenie samochodu w słoneczny dzień, kiedy nasze oczy najbardziej narażone są na „odbijanie wszystkiego w szybie”. A jeśli za oknem zapada zmrok, wówczas kierowcy powinni zakładać soczewki z żółtymi szkłami, które posiadają właściwości rozjaśniające obraz, które równie dobrze sprawdzają się także w czasie deszczu.

Czy moda jest najważniejsza?

Warto sobie uświadomić, że o wiele rozsądniej i bezpieczniej dla nas samych będzie kupić jedną parę okularów, ale porządnych, niż dwie pary gorszej jakości, które nie zabezpieczają naszych oczu w żaden sposób. No, ale jak można być modnyn, kiedy pod ręką jest jedynie jedna para okularów? A można! Jedyne, co trzeba zrobić, to dokładnie przeanalizować, które szkła od dłuższego czasu nie schodzą z wybiegów mody. A bez wątpienia są to takie, które zajmują większą część twarzy.

Cały czas modne są awiatorki oraz te o prostokątnym kształcie. Nigdy jednak nie wyrzucajmy starych szkieł. Moda lubi wracać, więc po kilku czy kilkunastu latach nasze stare okulary przeciwsłoneczne nabiorą nowego życia i nadal będą modne.

Jednak mówiąc o okularach słonecznych nie tylko szkła są ważne, ale również i oprawki. Powinny dobrze przylegać do twarzy. W tym zakresie najlepiej będzie poprosić o radę sprzedawcę, który udzieli obiektywnej oceny. Wybierając oprawki warto również zadbać o to, aby były wykonane z dobrych jakościowo materiałów. Tylko wtedy posłużą nam na dłużej.

 

 

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top