Jak usunąć plamy po antyperspirancie?

Jak usunąć plamę po antyperspirancie?

Jak usunąć plamę po antyperspirancie?

Chyba każdy z nas choć raz miał do czynienia z tym problemem – na ciemnych ubraniach pojawiają się białe ślady, na jasnych – żółte, zaś na kolorowych dochodzi do nieestetycznych przebarwień. Ciężko je usunąć i czasem zdarza się, że musimy wyrzucić poza tym całkiem dobrą bluzkę czy koszulę, gdyż są one na tyle widoczne, że nie da się ich dłużej nosić.

Jest tak wówczas, gdy plamy wnikają głęboko w strukturę tkaniny i nie da się ich niczym usunąć. Jeśli nie wniknęły głęboko, są na to szanse.

Usuwanie plam po antyperspirancie – wskazówki

Jeśli mamy do czynienia z plamami znajdującymi się na białej bawełnianej tkaninie, należy ową rzecz wyprać ręcznie w ciepłej (ale nie gorącej!) wodzie z mydłem i amoniakiem. Amoniaku dajemy łyżeczkę na litr wody i lepiej nie zwiększać tej ilości, gdyż może to zniszczyć tkaninę. Jeśli zaś bawełna jest kolorowa, należy wyprać ją w wodzie z octem w proporcji 4 łyżeczki octu na 4 litry wody.

Gdy chcemy usunąć plamy z białego ubrania wykonanego z jedwabiu, musimy wpierw namoczyć je w wodzie z rozpuszczoną sodą oczyszczoną, a następnie zetrzeć plamę za pomocą szmatki. Kolorowy jedwab można wyprać w wodzie z mydłem i w następnej, z dodatkiem amoniaku.

Inne tkaniny można moczyć w wodzie z solą i spierać plamy za pomocą szmatki namoczonej w wodzie ze spirytusem, zmieszanymi w proporcji 1:1. Pomocne mogą się także okazać odplamiacze lub tradycyjne wybielacze z zawartością chloru, ale trzeba te środki stosować ściśle według wskazówek na ubraniu i właściwie zawsze należy liczyć się z tym, że ubranie może zostać zniszczone, dlatego lepiej nie stosować tych metod na czymś, na czym szczególnie nam zależy i nie chcielibyśmy tego stracić. Białe ubrania można także spróbować polać wodą utlenioną z dodatkiem zwykłej wody, wyczyścić mieszanką sody oczyszczonej z solą i wodą utlenioną czy mieszaniną pasty do zębów z sodą.

Poza tym należy pamiętać, by zabrudzone ubrania prać jak najszybciej, gdyż daje to duże szanse na wywabienie plamy, zaś im dłużej będziemy nosić taką odzież i ociągać się z praniem, tym bardziej plama się utrwali, aż jej usunięcie będzie całkowicie niemożliwe.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top