Jak sprawdzić czy złoto jest prawdziwe?

Fałszywym złotem nazywamy to, które ma mniej niż dziesięć karatów. Zdaniem amerykańskich uczonych w USA sprzedano w aż 22 sklepach złoto, które oczywiście z prawdziwym miało niewiele wspólnego.

Jeśli kupujemy złoto na bazarach zamiast w sklepach cieszących się dużą renomą możemy być niemal pewni, że zakupimy złoto podrobione. Bardzo często to właśnie wtedy ryzyko złego zakupu staje się wysoce prawdopodobne.

Jak odróżnić prawdziwe złoto od podróbki?

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, czy nie ma na złocie jakichkolwiek przebarwień. Jeśli biżuteria jest pozłacana z czasem jest warstwa zacznie się ścierać, co oczywiście będzie równoznaczne z tym, że jest fałszywe. W przypadku braku jakichkolwiek oznak pozłacania czy ścierania możemy przyjąć za słuszne, że dany rodzaj złota jest prawdziwy.

Dodatkowo możesz się upewnić zawieszając nad biżuterią magnes. Złoto nie wykazuje się cechami magnetycznymi, dlatego jeśli Twój wydawałoby się złoty pierścionek zostanie przez niego przyciągnięty możesz mieć pewność, że masz przed sobą wspaniałą podróbkę. Ale to jeszcze nie wszystko. Może się tak zdarzyć, że magnes nie podziała na wisiorek czy kolczyki, bo w rzeczy samej metalu tak nie będzie. Może być tak, że złoto zostało wyprodukowane z innego materiału, które cieszy się niemagnetycznymi właściwościami.

Zbadaj gęstość danej biżuterii. Gęstość złota wynosi około 19,3 gramy/ml, czyli więcej niż spora część metali. Tylko platyna, iryd, osm i neptun posiadają wyższą gęstość od złota. Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia gęstości złota będzie porównanie go do czegoś, co jest zbliżonych rozmiarów, a co do czego mamy absolutną pewność, że jest wykonane ze złota. Wszystkie te przedmioty muszą mieć zbliżoną wartość. Jeśli nowo zakupiona przez nas biżuteria jest lżejsza, całkiem możliwe, że została zrobiona z fałszywego złota.

Lepszym sposobem na sprawdzenie gęstości złota jest użycie do tego naczynia z wodą, najlepiej z podziałką. Najpierw dokładnie zważ dany przedmiot i zapisz sobie wagę. Potem wlej trochę wody i zapisz objętość. Umieść biżuterię w naczyniu i zapisz wskazany poziom wody. Następnie różnica, jaka powstała między tymi dwoma pomiarami powinna zostać wyrażona w ml. Gęstość oblicz dzieląc masę przez objętość. Jeżeli wynik waha się w granicach 19 g/ml, to znak, że Twój przedmiot jest złoty.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top