Jak się witać z księdzem?

Jak się witać z księdzem

Jak się witać z księdzem

Względem osób duchownych należy stosować katolickie pozdrowienia, takie jak: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” lub „Szczęść Boże”. Również w taki sam sposób żegnamy się z nimi, np. „Szczęść Boże” czy „Z Bogiem”.

Gdy spotkamy księdza…

A jak się zachować w sytuacji, kiedy spotkamy księdza albo siostrę zakonną w miejscu innym niż Kościół czy plebania? Powiedzmy, że na plaży, w restauracji czy w kinie? Wtedy nie trzeba wszystkim wokół oznajmiać, że dana osoba należy do społeczności duchownej. Warto zachować takt. Nie zawsze trzeba stosować katolickie pozdrowienia, zwłaszcza jeśli napotykamy na kapłana w miejscu prywatnym.

Kiedy spotkamy księdza diecezjalnego lub kapłana-zakonnika musimy pamiętać, aby zwracać się do niego w sposób odpowiedni. Zarówno do księdza, jak i do siostry zakonnej nie należy stosować zwrotu: “proszę pana”, czy “proszę pani”.

Kolejna ważna zasada mówi o tym, aby podczas rozmowy z księdzem czy kapłanem-zakonnikiem nigdy nie używać drugiej osoby liczby pojedynczej. Niestety zdarza się, że świeccy zwracają się do księdza np: „czy mógłbyś, księże, zrobić…” (zamiast: „czy mógłby ksiądz zrobić”) lub „co ojcze powiedziałeś…?” (zamiast: „co ojciec powiedział…?).

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top