Jak się spowiadać?

Jak się spowiadać

Jak się spowiadać

Spowiedź pewnie dla nikogo nie jest przyjemnością, niemniej przykazania kościelne nakazują korzystać z tego sakramentu przynajmniej dwa razy do roku – na Boże Narodzenie i Wielkanoc, więc jest to obowiązek każdego praktykującego katolika. Problem nastręcza często sama forma spowiedzi i wiążące się z nią formułki, które nie dla każdego są łatwe do zapamiętania. Zwykle kapłani nie trzymają się ich sztywno i znacznie skracają cały proceder, poprzestając na najważniejszych zwrotach, wśród których najważniejsze jest oczywiście wyznanie grzechów i ich odpuszczenie. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy kolejka jest długa, czyli w przypadku spowiedzi świątecznej poprzedzającej wyżej wymienione święta. Jednak czasem może się zdarzyć, że udzielający spowiedzi ksiądz będzie trzyma się obowiązujących zasad, więc na wszelki wypadek lepiej znać cały przebieg spowiedzi. A wygląda ona tak:

1. Należy uklęknąć przy konfesjonale i powiedzieć: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Ksiądz odpowiada: „Na wieki wieków. Amen”.

2. Teraz trzeba się przeżegnać na głos, czyniąc jednocześnie znak krzyża: „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen” .

3. Ksiądz również robi znak krzyża i mówi: ”Bóg niech będzie w twoim sercu , abyś skruszony/a w duchu wyznał swoje grzechy” .

4. Tu następuje formułka: „Ostatni raz u spowiedzi byłem/byłam … temu, pokutę zadaną odprawiłem/odprawiłam. Obraziłam Pana Boga  następującymi grzechami: …” Należy wyliczyć grzechy, ksiądz może zadawać pytania.

5. Na koniec tej części należy powiedzieć: „Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie bardzo żałuję, obiecuję poprawę, proszę o naukę, pokutę i rozgrzeszenie”.

6. Ksiądz udziela nauki i zadaje pokutę, którą należy zapamiętać.

7. Ksiądz mówi: „Żałuj za grzechy”, na co należy uderzyć się trzykrotnie w pierś, mówiąc: „Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu” .

8. Kapłan mówi: „Bóg Ojciec Miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą, przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju, przez posługę Kościoła i ja odpuszczam Tobie grzechy, w imię Ojca , Syna i ducha Świętego” i puka w konfesjonał.

9. Należy odpowiedzieć: „Amen”.

10. Ksiądz mówi: „Wysławiajmy Pana bo jest dobry”, na co odpowiada się: „Bo jego miłosierdzie trwa na wieki”.

11. Kapłan mówi: „Pan odpuścił tobie grzechy, idź w pokoju”, na co należy odpowiedzieć „Bóg zapłać”, pocałować stułę i można odejść.

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top