Jak się poprawnie przywitać?

Jak się poprawnie przywitać

Jak się poprawnie przywitać

Witamy się nierzadko wiele razy w ciągu dnia, podając sobie dłoń. I choć czynność ta wydaje się banalnie prosta i oczywista, to jednak nie każdy radzi sobie z nią tak, jak należy.

W poniższym artykule znaleźć można informacje, w jaki sposób się przywitać, jak tego nie robić, jak podawać dłoń i jakie pułapki na Ciebie czyhają. Zapraszamy do lektury!

Jak się prawidłowo przywitać?

Witanie się wydaje się być prostą, wręcz banalną czynnością, której tłumaczyć nikomu nie trzeba. Mimo to jednak zwykłe słowo „dzień dobry” dawkujemy tak, jakby na jutro miałoby go zabraknąć. Pamiętajmy, że lepiej jest powiedzieć kilka razy „dzień dobry” niż nie zrobić tego wcale. To lepiej o nas świadczy.

Witajmy się serdecznie, z uśmiechem na twarzy. Niech słowo przywitania będzie wypowiedziane głośno i wyraźnie. Pewne i energetyczne powitanie często jest początkiem nie tylko zwykłej rozmowy, ale też różnych znajomości. Gdy jednak spieszymy się gdzieś i na chwilę rozmowy nie mamy czasu, wówczas mijając się z kimś również go pozdrówmy – przy okazji z uśmiechem. A oprócz tego lekkie skinienie głowy lub ukłon. Mile widziane jest również nawiązanie kontaktu wzrokowego.

Jeśli jednak komuś ukłoniliśmy się, a ta osoba tego nie odwzajemniła, nie musimy od razu się obrażać. To niekoniecznie od razu musi być przejaw braku wychowania czy kultury. Zawsze należy mieć na uwadze, że ktoś mógł być zamyślony czy roztargniony. Z takimi osobnikami lepiej witać się bezpośrednio – wówczas należy podejść i w żartobliwy sposób nawiązać rozmowę. Przy okazji szybko wyczujemy, czy dana osoba rzeczywiście była zamyślona czy może nie chciała nas zauważyć.

Kolejność

Przyjęło się zasadę, że zawsze pierwszy kłania się:

–         uczeń-nauczycielowi,

–         młodszy -starszemu,

–         podwładny – przełożonemu,

–         mężczyzna-kobiecie

Podawanie ręki

Przy podawaniu ręki zasady są zupełnie odmienne niż w przypadku mówienia „dzień dobry”. Tutaj kobieta pierwsza wyciąga rękę do mężczyzny, przełożony do podwładnego itd. Na co dzień sprawa wygląda następująco: mężczyzna, który widzi kobietę pierwszy kłania się, w odpowiedzi kobieta po słownym przywitaniu się jeżeli chce podaje rękę.

A jak zachować się w sytuacji, kiedy to mężczyzna jest przełożonym kobiety? Wówczas postępujemy tak samo jak powyżej, pozdrawiamy mówiąc „dzień dobry”, a kobieta jeżeli chce, to podaje rękę. Płeć zawsze jest wyżej niż stanowisko.

Biorąc pod uwagę wiek, to w tym przypadku jest on zawsze ważniejszy od płci. Gdy na ulicy mija się 30-letnia kobieta z 60-letnim mężczyzną, to kobieta pierwsza kłania się na przywitanie. Żeby tak prosto nie było. Co zrobić jeżeli mija się 25 kobieta z na przykład. 50 letnim mężczyzną

Kobiety, kiedy są w rękawiczkach nie ściągają ich, natomiast mężczyźni jak najbardziej powinni to zrobić. Są pewne wyjątki od tej reguły. Mianowicie, kiedy dwóch panów jest w rękawiczkach, wtedy żaden ich nie ściąga. Jeżeli już jeden to zrobi, to ten drugi robi to samo.

Co zrobić jak się spotykamy w parach? Wtedy w pierwszej kolejności witają się kobiety, potem kobiety z mężczyznami, a dopiero na końcu mężczyźni podają sobie dłonie. Taki sam schemat funkcjonuje, gdy się żegnamy.

A jak się witać? Przede wszystkim uścisk musi być taki w sam raz, nie może to być przysłowiowa ryba ani imadło. Podanie i uściśnięcie ręki powinni być zdecydowane, pewne siebie.

Jak nie podawać sobie ręki?

–         nie podajemy spoconej dłoni (jeśli dłoń nam się spociła, to przed uściskiem należy ją wytrzeć chusteczką albo serwetką),

–         nie wyciągamy ręki zbyt daleko przed siebie,

–         nie przyciągamy do siebie ręki osoby, z którą się witamy (jest to postrzegane w taki sposób, że pragniemy nad nią zapanować),

–         nie potrząsamy dłonią przy powitaniu,

–         nie przytrzymujemy niczyjej dłoni zbyt długo,

–         ściskając komuś dłoń nie przykrywamy jej dodatkowo drugą ręką,

–         opanowujemy mimikę twarzy nadając jej serdeczny wygląd,

–         nie kłaniamy się głęboko przy podawaniu ręki,

–         nie rozglądamy się na boki – patrzymy się w oczy zawsze tej osobie, z którą się witamy.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top