Jak się opiekować kotem?

Jak się opiekować kotem

Jak się opiekować kotem

Koty to tajemnicze czworonogi, którym od dawien dawna przypisuje się magiczne umiejętności powiązane historycznymi aspektami kultu zwierząt. Już ok. 2000 r. p. n. e. koty były mieszkańcami starożytnego Egiptu. Jednak ich rola sprowadzała się nieco wyżej niż tylko na usuwaniu myszy z piwnicy. Koty były symbolem bogini Bastet, która odpowiadała za miłość i płodność narodu egipskiego. Często jej wizerunek był przedstawiany jako kobiety z głową kota.

Także w średniowieczu kotom przypisywano się wyjątkową moc. Były towarzyszami wiedźm oraz magów. Brały udział w wielu magicznych rytuałach. Jak zatem widać koty to bardzo imponujące zwierzęta. I choć mają swoje ścieżki, to jednak warto dowiedzieć się nieco więcej o ich skomplikowanej naturze oraz o tym, jak należy je pielęgnować.

Rasy

Wyróżnić możemy wiele ras kotów, które między sobą różnią się wieloma szczegółami. Jednakże pomimo wielu cech odmiennych istnieją także i takie, które ich łączą. Zazwyczaj koty są kojarzone z samotnikami, którzy chadzają własnymi ścieżkami. To bardzo popularne przekonanie, które jednak nie do końca jest związane z prawdą. Koty to bardzo towarzyskie zwierzęta, tylko nie nauczyły się żyć w większej grupie osobników. Każdy z nich nauczył się troszczyć o samego siebie. Nie odczuwa przynależności do żadnego ze stada. Ich temperament jest różny w zależności od wieku. Młode kotki są łobuzami, dla których każda okazja do zabawy jest dobra. Z największą przyjemnością bawią się i szaleją do woli. Starsze osobniki są bardziej stateczne i zrównoważone.

Pora na sen

Musimy wiedzieć, że kot śpi tam, gdzie mu na to pozwolimy. Dlatego nikt nie powinien mieć problemu z przyzwyczajeniem kociaka do spania w miejscu, które mu wskażemy. Najlepiej jest przygotować mu wygodne legowisko, które powinno być dość miękkie i czyste. Można posłużyć się np. poduszką. Kot na pewno będzie z tego powody zadowolony.

Kuweta

Najlepiej jest zaopatrzyć się w kuwetę z przykryciem. To ważne, bo w ten sposób unikniemy nieprzyjemnego zapachu roznoszącego się po mieszkaniu albo w istotnym zakresie go ograniczymy. W przypadku wyboru podłoża do kuwety mamy ogromny wybór. Może to być żwirek drewniany, zbrylający, zapachowy czy też betonitowy. W przypadku wyboru podłoża nie ma jednej, ściśle określonej reguły, ponieważ ustala je kot. Jeśli nie będzie chciał przebywać na określonym podłożu to należy je zmienić. Pamiętajmy, że koty nie używają do mycia wody. Dzięki szorstkiemu językowi oraz elastycznym łapom mogą dokładnie się umyć bez niczyjej pomocy.

Drapak

Chcesz w nienaruszonym stanie mieć w domu meble? Jeśli tak, koniecznie zainwestuj w drapak, który do kupienia jest w każdym sklepie zoologicznym. Przy odrobinie inwencji i chęci można go także zrobić samemu w domu. Kot musi mieć miejsce do wspinania się.

Karma

W przypadku jedzenia dla kotków warto zasięgnąć szczegółowych informacji u hodowcy, jeśli posiadamy osobnika z hodowli. W pozostałych przypadkach można z powodzeniem kupować gotowe jedzenie dla kotów, które dostępne są w supermarketach czy też sklepach zoologicznych.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top