Jak sadzić truskawki?

Jak sadzić truskawki?

Jak sadzić truskawki?

Nie da się ukryć, że uprawa truskawek wiąże się z pewnymi utrudnieniami, przede wszystkim dlatego, że wymagają one odpowiedniej gleby i stanowiska.

Z tego powodu na pewno nie wszędzie ich uprawa się powiedzie, jednak jeśli ktoś ma takie możliwości, warto, by się o to pokusił, bo mimo iż truskawki w sezonie można z łatwością kupić w każdym sklepie i na każdym bazarku, to nie dorównuje to satysfakcji, jaka płynie z wyhodowania własnych owoców, które możemy z dumą podać na deser naszym gościom.

Warunki uprawy

Jak było wspomniane, truskawki mają pewne wymagania dotyczące gleby, w jakiej rosną, i stanowiska. Gleba musi być lekko kwaśna, najlepiej o odczynie od 5,5 do 6,5 pH, przewiewna, lekka i z niezbyt głęboką wodą gruntową. Jeśli zaś chodzi o stanowisko, to musi być ono nasłonecznione, by umożliwić truskawkom dojrzewanie, ale też nieco ocienione, by nie zostały spalone przez słońce w razie upałów.

Trzeba też wiedzieć, że nie jest dobrym pomysłem sadzenie truskawek na glebie, w której poprzednio rosły rośliny takie jak: ziemniaki, maliny, pomidory, kapusta, brokuły, kalafiory, ogórki czy tytoń, gdyż wówczas truskawki nie trzymają wystarczającej ilości substancji potrzebnych im do właściwego rozwoju. Najlepiej zaś jest j uprawiać po roślinach zbożowych, rzepiku, motylkowych czy wczesnych warzywach.

Sadzenie

Za sadzenie truskawek trzeba zabrać się w pochmurny dzień, gdyż wtedy łatwiej się przyjmą. Najlepiej jest robić to jak najszybciej po zakupie sadzonek ze szkółki czy otrzymaniu ich np. od znajomych. Dołki powinny być dostosowane głębokością i szerokością do systemu korzeniowego, tak, by nie uszkodzić delikatnych korzonków. Rośliny należy sadzić w odstępie ok. 50-70 cm, na 10 m kwadratowych powinno przypadać 100 sadzonek.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top