Jak rozmawiać z koleżanką z pracy?

Każdy z nas ma inne podejście do życia oraz do ludzi. Jedni są skryci i bardzo zamknięci w sobie, podczas gdy historię życia innego człowieka poznasz w przeciągu kilku minut od zapoznania. W szczególności problem ten dotyczy kobiet, które często odczuwają potrzebę bliższego dzielenia się swoimi zmartwieniami i radościami z innymi. Prawdziwym ukojeniem dla nich staje się rozmowa z koleżanką czy przyjaciółką.

Ale jeśli w grę wchodzi współpracownica, to czy rzeczywiście warto tak bez obaw opowiadać jej wszystko z detalami?

Granica między prywatnością a światem zawodowym

Myślisz sobie – jest taka miła i sympatyczna. W dodatku dzielicie razem biurko. A na dodatek na męża, też mieszka z teściową, prowadzi dom i ma dzieci w podobnym wieku. W końcu tak wiele was łączy.

Mimo wszystko warto oddzielić bliską zażyłość od zwykłej, niczym nie wyróżniającej się znajomości. Bardzo mylne jest przekonanie, że godziny spędzone wspólnie w pracy zbliżają do siebie ludzi i sprawiają, że można bardzo dobrze się poznać. Zapewne nie wiesz, jak Twoja współpracowniczka zachowuje się, gdy opuszcza teren firmy. Zastanów się, czy nie masz bliższej koleżanki, której mogłabyś się wyżalić z tych wszystkich kłopotów, które ostatnio Ci doskwierają?

Nim jednak zaczniesz szczerze zwierzać się z jakichkolwiek informacji, dokładnie przypatrz się swojej nowej koleżance. Czy rzeczywiście można obdarzyć kogoś sympatią i zaufaniem tylko dlatego, że ma sympatyczny wyraz twarzy? Czy to przypadkiem nie za mało? Jako, że zawsze lepiej jest zapobiegać, to i w tym przypadku chcąc uniknąć nieprzyjemnego rozczarowania zachowaj ostrożność. Przecież nie chciałabyś, aby o Twoich kłopotach małżeńskich czy wychowawczych mówiła cała firma. Przyuważ, jakie są relacje koleżanki z innymi pracownikami. Jak wypowiada się o nich? Czy ich sekrety również zdradza? Lubi plotkować? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałaś „tak”, to znaczy, że lepiej sobie nie zawracać głowy nową koleżanką, ponieważ nie jest godna zaufania. Jeśli mimo wszystko nadal upierasz się, że jest odpowiednią kandydatkę na powierniczkę Twoich sekretów, sprawdź, czy ona także chętnie opowiada o swoich prywatnych troskach.

Jednak najbezpieczniej będzie, jeśli wasza rozmowa będzie dotyczyła bezpiecznych, neutralnych tematów. Nowinki ze świata mody, zdrowia i urody, a także codzienne obowiązki – na te oraz inne, ale równie bezpieczne tematy, na które kobiety mogą mówić godzinami.

Pora przestać

Czy i Ty kiedyś zdradziłaś czyjś sekret? Pewnie wstyd i skrępowanie towarzyszyło Ci przez kilka pierwszych dni. Jeśli tak, to znaczy, że nadużyłaś granic osobowości, a tego należy się wystrzegać.

Mów tylko tyle, ile uznajesz za stosowne. Rzeczą szalenie indywidualną jest określenie, w którym momencie należy przestać mówić i lepiej trzymać język za zębami. Gdyby zdarzyło się, że koleżanka z pracy notorycznie będzie zasypywać Cię pytaniami o ślub, możesz jej odpowiedzieć, że nie masz ochoty poruszać spraw prywatnych w pracy albo też przerobić wszystko w żart i powiedzieć, że szkoda jest czasu i poświęcenia na ślub i wesele skoro wokół jest tylu przystojnych facetów.

Jednak są też i takie sytuacje, w których ciężko wstrzymać się od zwierzenia się ze swoich kłopotów. Zwłaszcza wtedy, gdy koleżanka umiejętnie gra na Twoim poczuciu winy, np. „doprawdy nie rozumiem, dlaczego nie chcesz powiedzieć nic o swoich kłopotach małżeńskich, ja Ci opowiedziałam ze szczegółami o kłótni z Adamem. Szczerość za szczerość, prawda?” A czasami nie tylko koleżanka, ale i Ty sama odczuwasz potrzebę opowiedzenia czegoś ze swojego życia prywatnego, skoro znajoma także nie miała przed Tobą tajemnic.

Jednak zanim zdecydujesz się cokolwiek opowiadać o swoim życiu, zapamiętaj o bardzo ważnej rzeczy, jaką są KONSEKWENCJE. Uświadom sobie, że im mniej inni o Tobie wiedzą prywatnie, tym mniej będą w stanie Ci rzucić kłód pod nogi. Obecnie dobrze się dogadujesz ze swoją koleżanką z pracy, macie wspólny język i powierzacie sobie sekrety, ale co będzie, jeśli wasza relacja z dnia na dzień ulegnie pogorszeniu? W normalnej sytuacji mogłabyś zakończyć znajomość, ale w pracy to nie takie proste. Jedna, ale bardzo szczera i obfita w szczegóły z życia prywatnego rozmowa może naprawdę zaważyć na całym Twoim życiu zawodowym, więc lepiej się zastanowić, czy rzeczywiście warto? Dajmy nawet na to taką sytuację. Szef obwieszcza, że ktoś z pracowników ma wykonać bardzo ważny projekt na spotkanie z obcokrajowcami, a Twoja koleżanka ni z gruszki ni z pietruszki nagle mówi, że „Julii lepiej tego nie powierzać, bo ma takie problemy z dziećmi. Na pewno nie da sobie z tym rady, skoro zwykłe, codzienne obowiązki przychodzą jej z takim trudem”. Równie szkodliwe dla Twojej pozycji zawodowej mogą być zamierzenia co do zmiany pracy, np. tego, że planujesz odejść, bo za mało płacą albo zamierzasz zajść w ciążę. Żadne pracodawca nie spojrzy na takie nowinki z przymrużeniem oka, bo o takich sprawach powinien dowiadywać się bezpośrednio od pracownika, a nie z drugiej ręki.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top