Jak równać ściany?

Jak równać ściany

Jak równać ściany

To wygląd i sposób wykończenia ścian w głównej mierze decyduje o estetyce naszych mieszkań. Wiele domów, które zostały postawione w latach 60-tych czy 70-tych niestety nie mogą poszczycić się równymi ścianami. Ich powierzchnie są krzywe i porowate.

Jeśli decydujemy się na zmianę wystroju wnętrz powinniśmy najpierw zaplanować odpowiednie wyrównanie ścian. Tylko wtedy będziemy mieć absolutną pewność, że kafelki przyklejone do ścian po czasie nie odpadną, a tapety przez długie lata trzymać się będą powierzchni, podczas gdy ulubiony kolor farby trwale będzie zdobił nasze wnętrze.

Masa do równania ścian

Jeszcze do niedawna na polskim rynku nikt nie słyszał o materiałach służących do wyrównywania i wygładzania ścian. Obecnie półki w hipermarketach aż uginają się pod naporem tynków wewnętrznych o różnych zastosowaniach.

Jednym z najprostszych i najbardziej popularnych sposobów na uzyskanie idealnie równej powierzchni ścian jest zastosowanie białej masy szpachlowej – Cekol C-45. Zaprawa jest bardzo prosta w użyciu, nie trzeba być wybitnym budowlańcem, aby móc sobie z nią poradzić. Tynk gipsowy Cekol C-45 jest bardzo wydajny – nanosi się go warstwą o grubości 1-4 mm. Dzięki białemu kolorowi stanowi on świetny podkład pod farby emulsyjne i akrylowe, co pozwala na ograniczenie ilości warstw farb koniecznych do osiągnięcia zamierzonego przez nas efektu kolorystycznego.

Dodatkowym atutem gładkiego tynku gipsowego Cekol C-45 jest fakt, że nie żółknie pod wpływem światła. Zaprawa jest przeznaczona zarówno do prac renowacyjnych i wykończeniowych wewnątrz budynków, szpachlowania całych ścian i płyt gipsowo – kartonowych. Zaprawa stosuje się do  wewnątrz pomieszczeń suchych – na podłożach betonowych, z cegły, gazobetonu, bloczkach keramzyobetonowych, płytach i bloczkach gipsowych oraz płytach drewnopochodnych. Masa szpachlowa Cekol C-45 pozwala na szybkie uzyskanie idealnie gładkiego podłoża pod tapety, farby emulsyjne i akrylowe.

Oczyszczanie podłoża

Okres jesienno-zimowy jest idealnym czasem do przeprowadzania prac remontowych w środku naszych mieszkań. Jednak zanim położymy tapetę czy pomalujemy ściany, warto zadbać o odpowiednie wyrównanie powierzchni. Dlatego pierwszym etapem jest przygotowanie powierzchni. Podłoże, które wymaga wyrównania musi być najpierw oczyszczone ze wszystkich pozostałości starych i złuszczających się farb i zanieczyszczeń. Koniecznie musi zerwać i zeskrobać stare tapety, zaś odpadające tynki skuć i nałożyć nowe. W przypadku, gdy ściana jest pokryta warstwą tłuszczu, wówczas należy ją dodatkowo umyć i poczekać, aż stanie się wystarczająco sucha. Jeśli na powierzchni znajdują się rdzawe plamy, przed przystąpieniem do wyrównywania ścian zaprawą należy je dokładnie zeskrobać, a elementy metalowe zabezpieczyć farbą antykorozyjną.

Podłoża, które cechują się silnymi właściwościami chłonącymi, powinni być wcześniej pokryte emulsją gruntującą. Ten preparat również nie jest skomplikowany w użyciu. Wystarczy pomalować nim dokładnie ściany za pomocą wałka lub pędzla. Potem tylko odczekać kilka godzin, aż emulsja całkowicie wyschnie i na powierzchni pojawi się przezroczysta, lekko błyszcząca powłoka. Zabieg gruntowania ma na celu zabezpieczyć podłoże przed działaniem wody oraz innych czynników alkaicznych, nie blokując przy tym wymiany pary wodnej.

Inną, równie ważną czynnością przed rozpoczęciem równania jest zabezpieczenie folią samoprzylepną i taśmą malarską wszystkie te miejsca, które nie będą tynkowane, np. gniazda ścienne czy wyłączniki do światła. Na podłogę warto położyć folię zabezpieczającą.

Cekolowanie

Jednym ze sposobów na gładkie i równe ściany cieszących się dużą popularnością w Polsce jest zastosowanie masy do cekolowania. Jeśli podłoże zostało wcześniej dokładnie przygotowane, zaprawa przygotowana zgodnie z wytycznymi na opakowaniu, wówczas możemy przystąpić do nakładania jej na ścianę. Warto pamiętać, że tynki gipsowe charakteryzują się szybkim okresem wiązania, dlatego nie warto rozrabiać ich zbyt dużej ilości. Lepiej częściej, a mniej. Rozrobioną masę, która przybiera konsystencję masła, nakładamy równą warstwą 1-4 mm za pomocą szpachelki plastikowej lub ze stali nierdzewnej. Naniesioną warstwę wyrównujemy pacą, a po jej stwardnieniu szlifujemy papierem ściernym do uzyskania idealnie gładkiej powierzchni.

Musimy pamiętać, aby w pomieszczeniu, którym wyrównujemy ściany, temperatura nie była niższa niż 5 stopni Celsjusza. Zaprawa może być stosowana miejscowo do uzupełniania ubytków w ścianach nie większych niż 2 cm.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top