Jak przycinać tuje?

Jak przycinać tuje?

Jak przycinać tuje?

Tuja jest szalenie popularną w naszym kraju rośliną. Na jej powodzenie bez wątpienia bardzo mocno wpływa fakt, że nie jest trudna w uprawie i nie ma wielkich wymagań. Poza tym szybko rośnie, dlatego trzeba ją regularnie przycinać, by zapewnić jej odpowiedni, estetyczny wygląd, inaczej bowiem szybko zacznie przypominać nieregularny w kształcie krzak, który raczej będzie straszyć niż zdobić.

Cięcie jest więc obowiązkowe. Oczywiście osoby, które wiedzą, że sobie z tym nie poradzą albo zwyczajnie nie mają czasu, by się tym zająć, mogą skorzystać z usług profesjonalisty, który szybko nada roślinie odpowiedni kształt. Ci jednak, którzy chcą zrobić to sami, mogą tego dokonać bez wielkiego wysiłku i żadnego problemu.

Wskazówki dotyczące przycinania tui

Tuja, podobnie jak inne rośliny iglaste, powinna być przycinana 2 razy w roku, w sezonie wegetacyjnym, czyli najlepiej wiosną oraz pod koniec lata.

Jak rozpoznać optymalny czas do dokonania cięcia?

Wiosną należy zaobserwować moment nabrzmiewania pączków znajdujących się na pędach, zaś latem, zwykle w sierpniu, młode przyrosty zaczynają ciemnieć i to jest znak, że można roślinę przyciąć. Bardzo ważne jest, by cięć dokonywać w pełni systematycznie, gdyż jeden zaniedbany termin może odebrać roślinie całą jej urodę. Należy pamiętać, że młode przyrosty tworzą nowe pędy, zaś przycinanie starych gałęzi nie jest wskazane, gdyż – wbrew oczekiwaniom – wcale nie wpłynie to na zagęszczenie się rośliny, a wręcz przeciwnie – miejsce to zostanie przerzedzone i na pewno nie będzie się ładnie prezentować.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top