Jak przesadzać kwiaty?

Jak przesadzać kwiaty

Jak przesadzać kwiaty

Dobra forma kwiatów oraz ich kwitnienie zależy od tego, czy w ziemi znajduje się wystarczająca ilość składników odżywczych. Zapasy te maleją, jeśli roślina rośnie długo w tej samej doniczce. Na pomoc oczywiście może przyjść nawóz, jednak jest to rozwiązaniem krótkotrwałym, które z czasem i tak sprowadza się do jednego. Do przesadzania. Jednak zanim to zrobimy, najpierw powinniśmy dobrze obejrzeć roślinę, czy nie pojawiły się na niej szkodniki lub czy nie jest chora.

Gdy w ziemi panoszą się robaki

Przed przesadzeniem naszego ulubionego kwiatka koniecznie trzeba go dokładnie obejrzeć. Gdyby okazało się, że roślinie coś dolega, bytują na niej szkodniki, a mimo to przesadzilibyśmy ją, to czynność ta byłaby dla niej szokiem. Dlatego w takiej sytuacji trzeba użyć odpowiedniego środka, za pomocą którego pozbędziemy się robaków, a dopiero wtedy możemy przystępować do przesadzania. Jeśli kwiat ma schorowane liście, uprzednio należy go nieco podleczyć.

Raz, a porządnie?

Często zdarza nam się przelać kwiaty, co w konsekwencji może powodować gnicie korzeni. W ferworze codziennych obowiązków często zapominamy, kiedy podlewaliśmy nasze roślinki. Stąd lanie wody większej, niż kwiat tego potrzebuje. Jeśli przejawiamy takie skłonności, to podczas przesadzania na dnie doniczki najlepiej jest ułożyć trochę żwirku lub nawet potłuczonych kawałków starej doniczki, co sprawi, że woda nie będzie zalegać w miejscu, gdzie roślina ma korzenie. Tym samym zapobiegniemy gnicia.

Ziemia dla każdego gatunku?

Większość kwiatów nie ma zbytnio wygórowanych oczekiwań i zadowoli się zwykłą ziemią uniwersalną, która dostępna jest nawet w supermarketach. Jednak są pewne gatunki, takie jak anturium czy paproć, które będą wymagały od swoich właścicieli specjalnej torfowej ziemi.

Krok po kroku, jak przesadzać kwiaty

Gdy już utrwalimy sobie te podstawowe wiadomości, możemy przystępować do przesadzania kwiatów. Oto krótki instruktaż, jak to zrobić.

–         Najpierw umyj doniczkę w wodzie z octem. Nowa zostanie zdezynfekowana, a ze starej pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów. Przyjmuje się proporcje szklanki octu na 4 litry wody.

–         Następnie osusz pojemnik i wsyp na jej dno drenaż, czyli na przykład żwirek,  o którym była mowa wyżej. Zazwyczaj w małej doniczce stosuje się warstwę 2 cm, zaś w większej 5 cm. Gdy zostanie ona już ułożona, zasypujemy ją garścią ziemi.

–         Teraz wyjmij kwiat ze starej doniczki. Niekiedy zdarza się, że jest to zadanie dość utrudnione, dlatego pracę można ułatwić sobie przy użyciu noża, który usunie przy okazji wyjałowione podłoże.

–        Ostatnim krokiem będzie umieszczenie rośliny w środku nowej doniczki i ewentualne dosypanie ziemi na powierzchni i ugniecenie jej.

Jak przesadzać kwiaty – wideo porady

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top