Jak pryskać ziemniaki?

Opryskiwanie ziemniaków to jedna z najważniejszych czynności, jakim musimy poddać nasza uprawę jeśli nie chcemy, by rośliny, w które włożyliśmy tak dużo pracy, zaczęły marnieć. Ziemniaki są roślinami stosunkowo mało odpornymi na niektóre rodzaje chorób grzybiczych, a także znacznie mogą im zagrozić rozprzestrzeniające się na polu chwasty, a już najbardziej znanym szkodnikiem ziemniaków jest stonka. Ze wszystkimi tymi problemami może sobie poradzić odpowiednio do tego dobrany oprysk.

Opryski na chwasty

Opryski przeciw chwastom – herbicydowe, stosuje się tuż po tym, jak rośliny wzejdą. Do stosowania oprysku należy użyć dysz płaskostrumieniowych, zaś jeśli chodzi o to, jakie najlepiej jest wybrać preparaty, to do najbardziej polecanych należą: Afalon i jego pochodne, Topogard, Patoran, Bladex, Stomp i Sencor. Na opakowaniu każdego z tych oprysków jest dokładnie opisane jego stosowanie podawane przed producenta, ale ogólna zasada jest taka, że bezpośrednio po zastosowaniu oprysku nie można wykonywać żadnych zabiegów mechanicznych, czyli np. wyrywać chwastów. Należy odczekać pewien czas, aż preparat zacznie działać, a może to potrwać bardzo różnie, w zależności od rodzaju użytego środka. Jeśli zaś w niedługim czasie po zastosowaniu oprysku spadł deszcz, istnieje możliwość, że zmył substancje, dlatego oprysk trzeba powtórzyć.

Opryski na stonki

Jak było wspomniane wyżej, stonka to najbardziej znany szkodnik ziemniaków i jeśli nie poczynimy odpowiednich kroków mających na celu ograniczenie żywotności i rozmnażania się tych owadów, mogą one dokonać znacznego spustoszenia w naszej uprawie. Nie wystarczy bynajmniej jednorazowy oprysk i czasami zabieg taki należy wykonywać nawet kilkakrotnie, jednak lepiej się przed tym nie wzbraniać, gdyż, jak pokazują dane specjalistów, stonka jest w stanie zniszczyć nawet połowę uprawy i to w stosunkowo niedługim czasie.
Do najbardziej polecanych oprysków na stonkę należy pochodna benzoilomocznika teflubenzuron (Nomolt 150 SC) i insektycydy z grupy neonikotynoidów. W przypadku tych ostatnich musimy wiedzieć, że nie nadają się one do zbyt częstego opryskiwania, gdyż są szkodliwe nie tylko dla szkodników, ale też dla pożytecznych owadów i łatwo można wyniszczyć ich populację na uprawie.
Jeśli chodzi o to, kiedy należy zacząć stosować opryski, to jest to moment, w którym zauważymy pierwsze pojawiające się larwy stonki. Zabiegi należy rozpocząć natychmiast, gdyż owad ten szybko się rozprzestrzenia.

Opryski przeciw chorobom grzybiczym i pleśni

Jeśli chcemy uniknąć tzw. zarazy ziemniaczanej, profilaktycznie powinniśmy opryskać ziemniaki także specjalnymi substancjami chemicznymi chroniącymi rośliny przed rozmaitymi typami chorób grzybiczych oraz pleśnią.

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top