Jak pozbyć się anemii?

Bez względu na to, w jaki sposób nabawiliśmy się anemii, najważniejsze w walce z nią jest odpowiednie odżywianie się. Najogólniej mówiąc, anemia jest spowodowana niedostateczną ilością żelaza we krwi, a więc musimy zadbać, by nasza dieta była w nie szczególnie bogata. Oczywiście jeśli lekarz się na to zgodzi, możemy przyjmować preparaty z żelazem, jednak wiadomo, że substancje najlepiej wchłaniają się z pokarmów i to właśnie one dają nam największe korzyści, dlatego zadbajmy, by to, co pojawia się na naszym talerzu, miało w sobie jak najwięcej tego cennego pierwiastka.

Jakie pokarmy zawierają duże ilości żelaza?

1.    Mięso – na pewno nie powinno zabraknąć go na naszym stole, zaś wegetarianie muszą starać się zastępować je innymi produktami bogatymi w żelazo. Nie-wegetarianie powinni spożywać spore ilości chudej wołowiny i wątróbki – zwłaszcza ta ostatnia bogata jest w żelazo.

2.    Warzywa – najbogatsze w żelazo są: fasola, groch, soja, bób, a także zielone warzywa liściaste, czyli sałata, rzeżucha, koper włoski, por. Ponadto należy spożywać czerwoną kapustę, cykorię i marchew.

3.    Owoce suszone – daktyle, śliwki i rodzynki.

4.    Ziarna – orzechy (wszystkie rodzaje) i migdały.

5.    Napar z pokrzywy.

6.    Żółtka jaj.

Czego należy unikać?

Na pewno musimy ograniczyć ilość spożywanej czekolady, napojów gazowanych, kofeiny i herbaty. Należy także unikać otrąb, gdyż utrudniają one przyswajanie żelaza z innych pokarmów.

Ważne jest także odpowiednie komponowanie posiłków, gdyż np. przyswajamy niewielkie ilości żelaza z pokarmów zbożowych i warzyw, ale gdy jemy je razem z mięsem, możemy go przyswoić aż 3 razy więcej. Witamina C także ułatwia przyswajanie żelaza, dlatego warto dodawać zawierające ją pokarmy do tych wymienionych wyżej, które są bogate w ten pierwiastek. Dlatego nie wystarczy wcale wiedzieć, jakie pokarmy należy spożywać, a jakich unikać, lecz trzeba także znać zasady łączenia tych pożądanych. W innym bowiem przypadku to, że będziemy jeść zalecane produkty, niewiele da nam korzyści, bowiem zawarte w nich żelazo nasz organizm przyswoi tylko w bardzo niewielkiej ilości, zaś reszta zostanie zwyczajnie zmarnowana.

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top