Jak powiedzieć szefowi o ciąży?

Test ciążowy nareszcie pokazał dwie kreski. Kreski, które wprawiły Cię w niesamowitą radość. Jednak często w takiej chwili pojawia się również strach – zwłaszcza jeśli chodzi o pracę i jej utratę. No i sam fakt powiedzenia o swojej radosnej nowinie pracodawcy, który tym faktem może być nie do końca usatysfakcjonowany.

Lepiej przygotuj się na to od razu, że radości z Tobą podzielać nie będzie.

Kiedy będzie najlepszy czas?

Pomyśl o tym, kiedy nastąpi odpowiedni moment na to, aby poinformować szefa o ciąży. Zdaniem lekarzy ginekologów i położników nie warto spieszyć się z rozsyłaniem wieści, aż do trzeciego miesiąca ciąży. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy Twoja praca jest męcząca pod względem fizycznym, wyczerpująca czy wypełniona stresem – wówczas w trosce o rozwijające się dziecko należy porozmawiać z szefem jak najprędzej. Dla Ciebie o tej chwili najważniejsza nie powinna być praca, a prawidłowy rozwój i bezpieczeństwo maluszka. Dodatkowym atutem błogosławionego stanu, w jakim teraz jesteś będzie usprawiedliwienie z notorycznych spóźnień. Przeważnie każda ciężarna na początku bardziej lub mniej, ale doświadcza na swojej skórze, co to są poranne mdłości i wymioty.

Urlop macierzyński

Zanim udasz się na rozmowę z szefem, dokładnie się do niej przygotuj. Chodzi o to, abyś sumiennie przestudiowała umowę, jaką podpisałaś z zakładem pracy. Zwróć uwagę na wszystkie zapisy, może coś jest niejasne? Jeśli tak, postaraj się jak najszybciej wyjaśnić sprawę z zakładową kadrową – ona powinna rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości. Sprawdź także, jakie prawa przysługują Ci w związku z urlopem macierzyńskim. Nim znajdziesz się na dywaniku u pracodawcy dokładnie zbadaj, jakie prawa przysługują Ci w związku z Twoim nowym stanem, w jakim jesteś.

Pieniądze

Weź pod lupę swój domowy budżet. Określ, jaka będzie różnica, jeśli poszłabyś na zwolnienie lekarskie, a jeśli ewentualnie pozostałabyś w pracy. Może być tak, że pójście na L-4 stanowiłoby duże obciążenie dla Twoich finansów, dlatego możesz prosić szefa o pozostawienie Cię w pracy do dnia porodu. W takiej sytuacji, gdy nie chcesz pójść na zwolnienie lekarskie z powiadomieniem szefa nie musisz się nazbyt spieszyć.

Gdy wybije godzina O

Poproś szefa o spotkanie w sprawie ciąży. Najlepiej, jeśli będzie to dzień, w którym nie będziesz mieć za dużo pracy. Przygotuj się również na to, że rozmowa nie będzie należeć do najkrótszych. Będziecie musieli załatwić wiele spraw związanych z Twoim obecnym stanem, jak choćby wyznaczyć zastępcę, który będzie pełnił Twoje obowiązki po przejściu na urlop macierzyński itp.

Zadbaj o to, aby mieć przy sobie zaświadczenie od lekarza potwierdzające ciążę. Postaraj się, jeśli to możliwe, aby na spotkaniu nikt wam nie przeszkadzał.

Pamiętaj o szczerości. Nie owijaj w bawełnę i jasno przedstaw swoje stanowisko. Chcesz pracować nadal czy pójść na zwolnienie? Dla szefa najgorsze jest to, kiedy ciężarna pracownika z dnia na dzień stawia go przed faktem dokonanym przynosząc zwolnienie lekarskie.

Porozmawiajcie, kto powinien pełnić Twoje obowiązki w pracy, gdy Ty udasz się na zwolnienie lekarskie lub urlop macierzyński. Tego rodzaju zachowanie z całą pewnością spodoba się pracodawcy, czyniąc z Ciebie odpowiedzialnego i godnego zaufania pracownika, dla którego dobro firmy nie pozostaje obojętne.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top