Jak posługiwać się kompasem?

Jak posługiwać się kompasem

Jak posługiwać się kompasem

W obecnych czasach, gdy praktycznie każdy z nas posiada komórkę z nawigacją lub urządzenie GPS, wydaje się, że umiejętność posługiwania się zwykłym kompasem jest zbędna. Poza tym mamy do dyspozycji kompasy cyfrowe, które są mniej kłopotliwe w obsłudze dla tych, którzy nie wiedzą, jak korzysta się z tradycyjnego kompasu, ponieważ istnieje w nich możliwość automatycznego skorygowania deklinacji magnetycznych. Jednak takie kompasy czasem mogą zawodzić, zwłaszcza wtedy, gdy w najmniej odpowiednim momencie wyczerpie się w nich bateria. Dlatego dobrze jest nauczyć się, jak za pomocą zwykłego kompasu wyznaczać kierunki.

Podstawowy sposób używania kompasu

Przedstawiony sposób jest najbardziej praktyczny i nietrudny do nauczenia. Należy tylko zapamiętać parę podstawowych zasad i już można z niego korzystać, bez względu na pogodę, teren, w jakim się znajdujemy, a także nie musimy wcale zdejmować okularów jeśli je nosimy.

Aby skorzystać z kompasu, należy:

- rozłożyć go tak, by podziałka miała możliwość swobodnego poruszania się,

- ułożyć kompas w dłoniach, przesunąć w okolice splotu słonecznego,

- zmierzyć azymut, czyli kąt pomiędzy linią południka a linią, która wyznacza dany kierunek,

- obrócić się w odpowiednim kierunku, ustawić podziałkę w taki sposób, by igła wskazywała północ,

- odczytać wartość azymutu.

Jak widać, nie jest to skomplikowane, a może się bardzo przydać podczas wycieczki do lasu czy w góry. Warto nauczyć się obsługi kompasu, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy elektroniczne gadżety mogą nas zawieść i będziemy musieli wrócić do bardziej tradycyjnych metod.

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top