Jak pogodzić pracę z domem?

Jak pogodzić pracę z domem

Jak pogodzić pracę z domem

Obecnie dużo uwagi poświęca się pracy zawodowej. Obowiązków przybywa, a doba ma nadal tylko 24 godziny. Gdy czegoś nie zdążymy zrobić w pracy, zabieramy ją do domu. Wówczas zasłaniamy sobie to, co w życiu najważniejsze – rodzinę. Nie wspomnę już o wyczerpaniu fizycznym i psychicznym.

Przy tak ogromnym obciążeniu, nie mamy czasu na odpoczynek, a stąd bliska droga do wypalenia zawodowego albo wyniszczenia własnego organizmu. Gdy tylko zauważysz, że sprawy zmierzają w niewłaściwym kierunku, musisz się zatrzymać.

Pora na posiłek

Od teraz porę obiadową wpisz w kalendarzu jako codzienny rytuał. Dwadzieścia minut w ciągu dnia tylko dla Ciebie. Nie bez znaczenia jest to, co ląduje na Twoim talerzu, jedzenie musi być pełnowartościowe i bogate w składniki odżywcze, ma Ci dać siłę do przetrwania całego dnia.

A potem chwila relaksu na świeżym powietrzu. Świetne efekty daje ćwiczenie, w którym na świeżym powietrzu przyjmujemy wygodną pozycję, zaczynamy głęboko oddychać, ale w sposób naturalny. Potem zaczynamy wdychać powietrze przez otwarte usta. Pamiętaj, że wdech musi być dłuższy niż wydech. Każdy wdech powoduje napełnianie się energią oraz rozluźnianie mięśni.

A po pracy…

… czas jest zarezerwowany tylko dla Ciebie i Twojej rodziny. Drastycznym cięciem należy oddzielić sprawy zawodowe od domowych i ściśle tego przestrzegać. Takie podejście do pracy pozwoli na zachowanie świeżości umysłu, a rodzina będzie zadowolona, gdy po pracy będziesz tylko dla nich. Nawet zwykłe czynności domowe mogą nabrać zupełnie innego charakteru, jeśli będziesz czuć się zdrowo i dynamicznie.

Nie umiem czerpać radości z wolnego czasu

Tak wielokrotnie powtarzają pracoholicy. Nie dość, że praca zabiera im większą część dnia, w tym także weekendy, to gdy przyjdzie wolna chwila, aby wyjechać za miasto z rodziną, to nie potrafią się odciąć i zapomnieć o pracy. W głowie mają obowiązki, często jakieś zaległości, stąd nieumiejętność skupienia się na przyjemnościach. Takie zachowanie na dłuższą metę prowadzi do frustracji i zmęczenia. Cierpi nie tylko sama zainteresowana osoba, ale także bliscy.

Zimna krew

W pracy należy zachować umiar i zdrowy rozsądek, dlatego postaraj się oddzielać sprawy ważne od najważniejszych. Jeśli ilość obowiązków znacznie przekracza Twoje moce przerobowe, to poproś szefa o zatrudnienie osoby do pomocy. W ten sposób sprawisz sobie możliwość skrócenia czasu w firmie, który może być przeznaczony dla Twojej rodziny. Planuj każdy dzień, tylko dobra organizacja pozwoli Ci sprawnie wykonać wiele powierzonych zadań.

Warto zapisać się na siłownię lub fitness, aby w tych miejscach rozładować nagromadzony stres. A w weekendy koniecznie wypady z rodziną do kina, teatru, za miasto czy spacer.

Bolące nogi

Różne prace wykonujemy. Może być tak, że stoimy cały dzień, ale biegamy od klienta do klienta. Wówczas cierpią na na tym nasze nogi, które na koniec dnia po prostu odmawiają posłuszeństwa. Dlatego idealnym lekarstwem na zbolałe nogi jest przyjęcie pozycji zen. Takie ułożenie ciała łagodzi dolegliwości bólowe, eliminuje napięcie w nogach, przywraca wyprostowaną postawę ciała i poprawia krążenie.

Kolejnym sposobem na bolące nogi jest położenie się i oparcie nóg w taki sposób, aby znajdowały się wyżej niż reszta ciała. Wówczas przyciągamy uczucie wypoczynku i zrelaksowania zmęczonych nóg. Świetne efekty przynosi także joga.

Co robić, aby zachować higienę psychiczną i fizyczną w pracy?

Przede wszystkim stosuj przerwy, wystarczy kilka minut odpoczynku i oderwania myśli, aby mózg mógł się zregenerować. Lepiej jest robić kilka krótszych przerw niż jedną długą. W tym czasie najlepiej wychodzić na świeże powietrze – jeśli nie masz możliwości wyjścia z biura, to wychyl się chociaż przez okno. Oddychaj głęboko, dotleniaj organizm.

Zamiast jednego, obfitego posiłku w pracy, jedz więcej, ale mniej i lżej.

Woda mineralna nie tylko nawadnia organizm od wewnątrz, ale również pobudza ciało i umysł do działania, dlatego zadbaj, aby nie zabrakło jej w Twojej codziennej diecie.

Systematyczna aktywność ruchowa i ograniczenie, a najlepiej wyeliminowanie używek pozwala na zachowanie świeżości organizmu.

Nie podchodź zbyt emocjonalnie do pracy i przebywających tam ludzi. Zachowaj entuzjazm. Pamiętaj, że spokój i opanowanie jest najważniejsze, dlatego nigdy nie pozwól się wyprowadzić z równowagi ani nie daj się wykorzystywać!
Jeśli odpowiednio wykorzystasz dzień w pracy, zadbasz, aby Twoja dieta była wartościowa, a ciało wysportowane, to sukces w rodzinie gwarantowany. Pamiętaj, że to rodzina jest najważniejszym priorytetem w życiu i nie zastąpi tego nawet najwyższa posada w pracy.

A wakacje koniecznie przeznaczaj na urlop, firma sobie bez Ciebie także poradzi.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top