Jak pikować pomidory?

Jak pikować pomidory

Jak pikować pomidory

Pikowanie pomidorów, podobnie jak innych roślin, jest niezbędną czynnością, konieczną do ich prawidłowego, dalszego wzrostu. Polega na rozdzielaniu siewek, które rosną razem, i przesadzeniu ich do większych pojemników, by mogły prawidłowo się rozwijać i nie przeszkadzać sobie nawzajem. Ma to na celu więc przede wszystkim umożliwienie prawidłowego rozwoju siewki, ale też pozwala ocenić, które rośliny nadają się do dalszej hodowli, a które marnieją i nie da się już ich uratować. Trzeba przy tym bardzo uważać, by nie uszkodzić delikatnych roślin, a zwłaszcza ich korzeni.

Kiedy pikować?

Pikowania należy dokonać wówczas, gdy rozłożą się liścienie siewek, a między nim pojawi się pierwszy liść. Wówczas jest to znak, że siewki należy porozdzielać. Najlepiej jest przesadzać po jednej roślinie do osobnych pojemników, np. po jogurtach czy margarynie do smarowania. Należy pamiętać, że pojemniki muszą mieć otwory w dnie, by nie zalegała w nich woda, co niechybnie doprowadziłoby do gnicia korzeni i całej rośliny. Siewki należy sadzić aż po liścienie i trzeba zwrócić uwagę, by nie zawijać ani w inny sposób nie zniszczyć korzeni. To najtrudniejsza część zadania, bowiem na tym etapie korzonki są jeszcze delikatne i można je uszkodzić stosunkowo łatwo, a tym samym sprawić, że cała roślina zmarnieje.

Jak pikować pomidory, dokładniej objaśnia poniższy filmik:

Można także zobaczyć, jak wygląda pikowanie pomidorów w Pudliszkach, gdzie uprawianie są pomidory do znanych w całym kraju przetworów:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top