Jak pikować pomidory?

Jak pikować pomidory

Jak pikować pomidory

Bez wątpienia każdy, kto choć raz spróbował pomidorów z własnej działki na długo zapamięta ich smak niczym nieporównywalny z tym, jakie fundują nam pomidory  z hipermarketów. Dodatkowo są o wiele zdrowsze, bo wielokrotnie ich hodowcy nie sięgają po żadne chemiczne nawozy.

Jeśli zatem i Ty chcesz dołączyć do grona działkowców hodujących na swym skrawku ziemi pomidory, ale jak dotąd nie wiele miałeś wspólnego z tą czynnością, wówczas koniecznie musisz przeczytać poniższy artykuł.

Przygotowanie rozsady pomidorów

Zanim posadzimy na działce pomidory, musimy najpierw zabrać się za przygotowanie rozsady, która polega na wysianiu warzyw z przeznaczonych do tego nasion. Wybieramy nasiona z pomidorów ładnych, kształtnych, o idealnym kolorze, które wprowadzamy najpierw do doniczek czy skrzynek, a potem do tuneli czy szklarni.

Rozsada powinna wzrastać w temperaturze około 20-25 stopni C w dzień i 15-20 stopni C w nocy, a wysiew trzeba przeprowadzić końcem marca i na początku kwietnia. Kiedy wykiełkują siewki, należy przeprowadzić ich pikowanie, czyli rozdzielanie razem rosnących siewek i przesadzanie ich do większych pojemników.

Zabieg pikowania należy przeprowadzać wtedy, gdy rozłożą się liścienie, a pomiędzy nimi pojawi się pierwszy liść. Wskazane jest, aby pikować siewki pojedynczo do doniczek czy do pojemników np. po jogurtach, najlepiej z otworem w dnie, sadząc siewki aż po liścienie. Należy to robić powoli i ostrożnie, w szczególności zwracać uwagę na korzenie, które nie mogą się zawinąć, bo w ten sposób nieodwracalnie uszkodzimy całą siewkę.

Zaletą pikowania pomidorów jest fakt, że podczas zabiegu możemy dokonać wstępnej selekcji odnośnie do tego, które rośliny zostawimy do dalszej hodowli jako najsilniejsze, a z których zrezygnujemy.

Jak pikować pomidory? – video porady

Zasady pikowania pomidorów ilustrują poniższe filmy.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top