Jak ostrzyc yorka?

Jeśli nasz york nie bierze udziału w wystawach, nie musimy chodzić z nim do salonu, by tam został profesjonalnie ostrzyżony, gdyż z powodzeniem możemy to zrobić sami. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób york powinien być ostrzyżony, nie tylko ze względów estetycznych, lecz także odpowiednie strzyżenie ułatwia utrzymanie higieny u psa, zaś nieodpowiednim – można znacznie temu zaszkodzić. Trzeba także wiedzieć, kiedy można zabrać się za strzyżenie.

Podstawowe informacje

York można strzyc dopiero wtedy, gdy skończy 10 miesięcy. Jeśli ostrzyżmy go wcześniej, gdy jeszcze jego sierść jest szczenięcym puchem, sprawi to, że puch nie zejdzie do końca już nigdy i ciężko będzie go utrzymać w odpowiednim stanie. Lepiej więc wstrzymać się do czasu pierwszego strzyżenia i zrobić to dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że jest to odpowiedni moment.

Jeśli chodzi o sposób strzyżenia, to najrozsądniejszym wyjściem w przypadku psów, które nie są pokazywane na wystawach, jest ostrzyżenie ich na krótko, czyli na sportowo. Tak ostrzyżony pies nie tylko dobrze się prezentuje, ale też dzięki temu jego sierść mniej się brudzi, zaś ostrzyżone miejsca wokół narządów płciowych i ogona łatwiej jest utrzymać w czystości i zapewnić im odpowiedni poziom higieny. Ponadto w krótkiej sierści nie tworzą się kołtuny.

Bardzo ważną częścią strzyżenia yorka jest przystrzyganie włosów na jego uszach. Należy to robić do 1/3 wysokości ucha, a czubek przycinać w szpic.

Trzeba także pamiętać o zaopatrzeniu się w odpowiednie narzędzie do strzyżenia, dzięki któremu praca przebiegnie szybciej i sprawniej i przystrzyżona sierść będzie się prezentować nienagannie. Odpowiednie nożyczki można nabyć w sklepach zoologicznych i niektórych salonach psiej urody.

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top