Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Jak optycznie powiększyć łazienkę

Jak optycznie powiększyć łazienkę

Wielu z nas, w szczególności posiadając mieszkanie w bloku, boryka się z problemem małej łazienki. Dlatego jeśli i Ty zastanawiasz się, w jaki sposób możesz ją optycznie powiększyć, to muszę Ci powiedzieć, że idealnie trafiłeś.

Postaram się wyjaśnić, na co zwracać uwagę, a czego unikać w trakcie aranżacji niewielkiej łazienki.

Jak powiększyć przestrzeń?

1.      Zadbaj, aby od strony drzwi było widoczne jak najwięcej wolnej podłogi. Ten jakże prosty trik daje wrażenie większej przestrzeni. To także doskonały argument, aby wydać pieniądze na zakup armatury podwieszanej.

2.      Do wykończenia ścian, podłogi i sufitu niewielkiej łazienki wykorzystaj materiały w chłodnych odcieniach bieli, szarości, bladego fioletu, błękitu, jasnej zieleni lub pudrowego różu. Zastosowanie tych kolorów sprawia, że ściany dają wrażenie oddalania się, a więc optycznie nasza mała łazienka zyskuje na przestrzeni.

3.      Małe powierzchnie lubią błysk. I dotyczy to każdego pomieszczenia, nie tylko łazienki. Dlatego wykańczając ją zadbaj o to, aby wykorzystać materiały, które odbijają światło, a więc błyszczące płytki ceramiczne, metaliczne mozaiki, szkło, lakierowane meble na wysoki połysk, chromowane baterie. Również duże tafle luster bez ram lub lustrzane płytki spowodują, że mała łazienka wyda się większa.

4.      W małej łazience postaw na duże płytki. To stereotyp, że w małych pomieszczeniach stosujemy małe płytki i odwrotnie. Duże formaty płytek dają wrażenie jednolitej płaszczyzny. A dodatkowo jest mniej odpadów, a więc jest taniej. Prostokątne płytki układaj poziomo – optycznie poszerzą łazienkę. I odwrotnie, ułożone pionowo „wyciągną” za niskie wnętrze. Taka sama zasada dotyczy innych deseni, jak pasów i motywów. Zazwyczaj bogato zdobione płytki zmniejszają przestrzeń, dodatkowo wprowadzając wrażenie męczącego nadmiaru i przytłoczenia.

Wyposażenie małej łazienki

1.      Postaw na dużą umywalkę albo kabinę prysznicową. Błędem jest przekonanie, że duże przedmioty pomniejszają małą łazienkę. To właśnie odwrotnie – stłoczenie zbyt małych urządzeń daje wrażenie ciasnoty, a większe i zdecydowane formy nadają wnętrzu monumentalny charakter.

2.      Zadbaj o to, aby przeszklenie kabiny prysznicowej albo parawanu nawannowego było z lekkimi chromowanymi profilami o przezroczystym, bezbarwnym szkłem. W ten sposób uniknie się bardzo niekorzystnie wyglądającego podziału łazienki na mniejsze pomieszczenia.

3.      Niech oświetlenie będzie w barwie chłodnobiałej (4000-5000 K), która sprawi, że mała łazienka wyda się czystsza i większa.

4.      Postaraj się, aby wszystkie kosmetyki i inne drobne przedmioty były schowane. Mała łazienka zyska na przestronności, jeśli wszystko wokół będzie schowane.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top