Jak opisać obraz?

Jak opisać obraz

Jak opisać obraz

Pewnie nikt z nas nie przepadał za tym zadaniem w szkole, gdyż zwykle nie wiadomo, co można na ten temat powiedzieć. Na pierwszy rzut wydaje nam się to bez sensu – wszak co znajduje się na obrazie, każdy widzi, więc po co o tym mówić? Jednak chodzi tu głównie o umiejętność zastosowania odpowiednich zwrotów, więc żeby się odpowiednio zabrać do opisywania obrazu, najpierw trzeba wiedzieć, jak do tego podejść, krok po kroku.

Opisywanie obrazu krok po kroku

Krok 1: informacje ogólne

Na początek powinniśmy dowiedzieć się, a następnie powiedzieć kilka słów o obrazie. Na początek wypadałoby przedstawić tytuł obrazu, nazwisko malarza oraz gatunek sztuki, jaki reprezentuje (kubizm, impresjonizm, naturalizm itp.). Można także powiedzieć co nieco o okolicznościach powstania, ale zwykle uskutecznia się to wtedy, gdy jest to szczególnie warte uwagi. Można podać rok lub chociażby orientacyjny czas powstania dzieła. Należy za to opisać technikę, jaka został wykonany oraz tematykę, jaką porusza.

Krok 2: opisanie tego, co przedstawia obraz

W tej części wypowiedzi należy przejść do konkretnego opisania tego, co znajduje się na obrazie. W tym celu należy podzielić obraz niejako na części i zacząć od opowiadania, co znajduje się na pierwszym planie, a potem – na drugim. Warto także używać dokładnych określeń przestrzeni typu „w centrum”, „w oddali”, „w prawym górnym rogu”, „obok”. Opis ten powinien być jak najdokładniejszy.

Krok 3: kolejność omawianych elementów

Powinno się zacząć od znajdujących się na obrazie postaci, następnie przejść do przedmiotów. Należy opisać ich wygląd, kształt, barwy. Potem należy omówić zastosowaną perspektywę, a także panujący na obrazie nastrój (np. radosny, niepokój, melancholia).

Krok 4: własna ocena

Na koniec opisu obrazu warto przedstawić własną opinię na temat omawianego dzieła. Powinniśmy powiedzieć, czy obraz nam się podoba i dlaczego.

About the Author

1 komentarz

Trackback  •  Comments RSS

  1. Oskar pisze:

    Dzięki za pomoc ziom

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top