Jak odświeżyć buty od wewnątrz?

Jak odświeżyć buty od wewnątrz

Jak odświeżyć buty od wewnątrz

Nawet jeśli nosimy buty dobrej jakości, wykonane ze skóry i przewiewne, może się zdarzyć, że po jakimś czasie użytkowania ich wnętrze zacznie brzydko pachnieć, zwłaszcza, jeśli nosimy je często. Jest to skutek tego, że wewnątrz butów gromadzą się bakterie, a także kurz i brud. Na szczęście jednak można temu zaradzić i nie musimy od razu wyrzucać nieprzyjemnie pachnących butów.

Odświeżanie wnętrza obuwia

Aby zneutralizować znajdujące się w butach bakterie, należy przetrzeć wnętrze obuwia miękką szmatką zwilżoną spirytusem salicylowym. Potem trzeba zasypać buty dość grubą warstwą sody oczyszczonej i pozostawić na kilka godzin, najlepiej na całą noc. Jeśli nie dysponujemy sodą, możemy ją zastąpić solą albo proszkiem do pieczenia, gdyż wszystkie te środki wchłaniają zapachy.
Jeśli nasze buty mają wymienne wkładki, należy je niezwłocznie wymienić na nowe, jednak nie można poprzestawać tylko na tym, gdyż bakterie odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnego zapachu znajdują się także na bocznych i górnych ściankach butów, a nie tylko na wkładkach.

Nadawanie przyjemnego zapachu

Po zneutralizowaniu nieprzyjemnego zapachu możemy też sprawić, by nasze obuwie przyjemnie pachniało w środku. By to zrobić, należy włożyć do butów zmiętą gazetę lub papier skropiony dość obficie olejkiem eterycznym, na przykład lawendowym lub z drzewa herbacianego i pozostawić na kilka godzin lub całą noc.

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top