Jak oddychać podczas biegu?

Jak oddychać podczas biegu?

Jak oddychać podczas biegu?

Zdrowa dieta i regularny wysiłek fizyczny jest gwarancją dobrego zdrowia i samopoczucia. Z tego też powodu wielu ludzi decyduje się na codzienne bieganie, aby poprawić swoją kondycję i wydolność organizmu.

Jeśli i Ty czynnie biegasz albo chociaż zastanawiasz się nad rozpoczęciem tej aktywności, musisz pamiętać, że połową sukcesu jest odpowiednie zaopatrywanie organizmu w tlen. Tylko wtedy praca mięśni jest bardziej efektywna, a my sami jesteśmy mniej zmęczeni po treningu.

Jak biegać?

W trakcie biegania powietrze powinniśmy wdychać zarówno nosem, jak i ustami. Wówczas maksymalizacji ulega ilość tlenu, która dociera do naszego organizmu. Wdech musi być  głęboki, przeponowy; oddychanie klatką piersiową jest zbyt płytkie i ogranicza dostęp tlenu przy wdechu, a także wydalenie z organizmu dwutlenku węgla przy wydechu.

Zaleca się również dostosowanie rytmu oddychania do tempa wykonywanych kroków. Optymalnie jest, gdy stosujemy jeden wdech na trzy zrobione kroki, a wydech na dwa. Jednak jest to tylko reguła, jaką zalecają zawodowi biegacze. Tak naprawdę każdy powinien sam dojść do własnego rytmu, stosując metodę prób oraz błędów.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top