Jak obciąć psu pazury?

Jak obciąć psu pazury?

Jak obciąć psu pazury?

Obcinanie psu pazurów jest jednym z zabiegów, jakim koniecznie zwierzę to musi być regularnie poddawane. Ma to nie tylko względy estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne – nieobcinane pazury sprawiają psu ból, tak samo jak nam niewygodnie byłoby ze zbyt długimi paznokciami u nóg.

Poza tym jeśli nasz pies przebywa głównie w mieszkaniu, nie ściera sobie pazurów w naturalny sposób np. na betonie, a gdy są długie, może nimi rysować podłogi i niszczyć np. obicia mebli, a tego na pewno wolelibyśmy uniknąć.

Jak to zrobić?

Zanim przystąpimy do obcinania psu pazurów, musimy zaopatrzyć się w nowe nożyczki do obcinania pazurów, które należy kupić w sklepie zoologicznym. Korzystanie z naszych własnych nożyczek, którymi obcinamy swoje własne paznokcie, nie jest na pewno dobrym pomysłem. Poza tym przyda nam się jeszcze puder i waciki lub chusteczki higieniczne (na wypadek krwawienia).

Nie należy zapominać o nagrodzie dla psa, więc przygotujmy sobie zawczasu jakieś smakołyki, coś, czym wynagrodzimy psa za to, że był grzeczny i pozwolił obciąć sobie pazury. Zwierzak na pewno to zapamięta i nastroi go to pozytywnie do tego zabiegu na przyszłość, bo będzie kojarzył, że po nim następuje coś miłego. Ponadto musimy wiedzieć, czy poradzimy sobie samodzielnie z tym zabiegiem, czy też będziemy potrzebować pomocy kogoś, kto np. przytrzyma nam psa jeśli nie będzie chciał współpracować. By tego uniknąć, należy do zabiegu przystąpić wtedy, gdy pies jest spokojny i zrelaksowany.

Obcinanie na pewno nie dojdzie do skutku, jeśli będzie zły lub rozbrykany, bo ciężko nam będzie nad nim zapanować.

Zabieg należy rozpocząć od dokładnych oględzin pazurów, gdyż konieczne jest znalezienie miejsca, w którym znajduje się żyłka, czyli ciemniejsza część pazura. Widać ją z łatwością jeśli pies ma jasne pazury, jednak gdy są one ciemne, nie zawsze żyłka jest widoczna. W takim wypadku musimy koniecznie wcześniej udać się do weterynarza na zabieg obcinania i dowiedzieć się, gdzie przebiega żyłka albo przynajmniej zapytać go o to podczas wizyty. Jest to konieczne, bowiem obcięcie pazura powyżej żyłki może wyrządzić psu krzywdę i jest bolesne, więc nie można tego zrobić.

Po zlokalizowaniu żyłki można już przystąpić do obcinania. Ponieważ pazury są prawie zawsze twarde, lepiej nie obcinać ich od razu, jednym ruchem, ale ciąć po niewielkim kawałku, zaczynając – rzecz jasna – od brzegu pazura i posuwać się coraz wyżej, aż do żyłki. Czasem może pojawić się krwawienie, więc należy przyłożyć do krwawiącego miejsca wacik i trzymać do momentu, aż ustanie.

Po skończonym zabiegu należy wynagrodzić psa i pochwalić go za dobre zachowanie.

Jak obciąć psu pazury? – porady video

A jeśli ktoś nadal nie jest pewny, czy poradzi sobie z tym zadaniem, poniższy filmik powinien rozwiać wszystkie wątpliwości:

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top