Jak nawozić iglaki?

Jak nawozić iglaki

Jak nawozić iglaki

Iglaki są częstą ozdobą naszych ogrodów. Ich zaletą jest fakt, że pozostają zielone przez cały rok. Jednak, aby krzew lub drzewko rzeczywiście zdobiło, a nie szpeciło ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią pielęgnację. Szczególnie istotnym tego elementem jest regularne nawożenie. Ale czym nawozić iglaki?

Człowiek pozbawiony wystarczającej ilości witamin i składników mineralnych nie czuje się najlepiej. Podobnie jest w przypadku roślin, którym brakuje minerałów, a w szczególności żelaza i magnezu. Dlatego posiadacz ogrodu powinien nawozić rośliny w czasie, kiedy następuje ich największy wzrost, a więc wiosną oraz wtedy, gdy zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące zmiany w ich wyglądzie, np. wewnętrzne brązowienie pędów czy żółknięcie końcówek igieł.

Rodzaj nawozu

To, ile nawozów i jakiego rodzaju będziemy stosować, zależy od:

  • rodzaju podłoża – wiadomo, im żyźniejsze, tym mniejsza ilość nawozów będzie konieczna;
  • rodzaju nawozu – dużo zależy od tego, czy chcemy stosować nawozy wieloskładnikowe, organiczne  czy jednoskładnikowe, mineralne;
  • gatunku iglaka – różne gatunki czy odmiany mają różne potrzeby pokarmowe;
  • warunków klimatycznych;
  • wieku rośliny – młode iglaki potrzebują większej ilości nawozu niż stare, dobrze ukorzenione.

Doświadczeni ogrodnicy zalecają, aby iglaki nawozić również jesienią, kiedy to roślina przygotowuje się do zbliżającej się zimy. Wówczas może wzmocnić się. Ważne! Nie każdy nawóz jest przeznaczony do roślin iglastych, kiedy to chcemy go zastosować zarówno wiosną, jak i jesienią.

Słów kilka o nawożeniu

Młode gatunki iglaków, które posadziliśmy krócej niż rok temu – nie nawozimy. Dla starszych okazów drzewek i krzewów pierwszą dawkę nawozu dajemy początkiem wiosny, mniej więcej w kwietniu.

Nie bez znaczenia jest dobór nawozu. Do iglaków najlepiej używać nawozów specjalnie dla nich przeznaczonych oraz nawozów organicznych. Zarówno jedne, jak i drugie możemy kupić w postaci płynów, granulek czy proszku.

Nawóz (jeśli podał to producent na opakowaniu) może wymagać rozcieńczenia. Aplikujemy go na ziemię pod rośliną (nigdy nie na roślinę), zwracając szczególną uwagą na okrąg ziemi odpowiadający obrysowi korony (system korzeniowy w tym miejscu najlepiej wchłonie składniki odżywcze). Wiosną nasze iglaki nawozimy w dwóch, maksymalnie trzech dawkach, najpóźniej do końca czerwca.

Na jesień do nawożenia iglaków stosujemy tylko i wyłącznie nawozy potasowe, które przyspieszają drewnienie tkanek i rozwój korzeni, tym samym pomagając przygotować się roślinom na okres zimy. Najlepiej zastosować jedynie jedną dawkę nawozu.

Nawożenie iglaków – video porady

Iglaki pielęgnacja i nawożenie

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top