Jak napisać podanie?

Jak napisać podanie

Jak napisać podanie

Pewnie każdy z nas jeśli dotychczas nie musiał, to kiedyś na pewno stanie przed koniecznością podania, czy to do jakiegoś urzędu, czy np. administracji mieszkaniowej. Trzeba wiedzieć, jak to robić, gdyż nieprawidłowo napisane podanie na wstępie stawia nas w złym świetle i sprawia, że nie jesteśmy dobrze postrzegani przez osoby, do których piszemy.

Ogólne zasady

Przede wszystkim ważny jest papier, na jakim będziemy pisać podanie. Może to być specjalny papier podaniowy, jaki kupimy w księgarni czy sklepie papierniczym, lub zwykła kartka papieru, jakiego używamy do drukowania. Ważne, by miał format A4 – jest to konieczne.

W lewym górnym rogu kartki musimy napisać swoje dane: imię i nazwisko, adres zamieszkania, nr telefonu i jeśli potrzeba, dodatkowe dane (np. jeśli piszemy podanie do dziekana wydziału, na którym studiujemy, podajemy kierunek studiów, nr albumu itp.). W prawym górnym rogu umieszczamy zaś miejscowość, w jakiej się znajdujemy oraz datę złożenia podania, najlepiej w formacie dzień-miesiąc-rok (choć może też być odwrotnie – rok-miesiąc-dzień). Niżej, również po prawej, piszemy, do kogo jest skierowane podanie. Może to być imię i nazwisko oraz stanowisko osoby (oraz ewentualnie tytuły naukowe) czy też nazwa i adres instytucji.
Potem, opuszczając kilka linijek, piszemy na środku słowo „Podanie”, najlepiej drukowanymi literami lub większą czcionką jeśli piszemy podanie na komputerze. Następnie, dwie linijki niżej, zaczynając od akapitu, zaczynamy pisać treść. Zaczynamy zwykle od słów „Zwracam się z uprzejmą prośbą o…” czy „Uprzejmie proszę o…”. Należy zwięźle, ale jasno przedstawić naszą prośbę i dodać uzasadnienie, np. „Prośbę swą motywuję..”, „W uzasadnieniu swojej prośby chciałbym dodać, iż…”. Lepiej nie pomijać uzasadnienia, gdyż nie tylko lepiej wpływa to na konstrukcję podania, ale też pozwala lepiej przedstawić naszą sytuację, a więc podnosi nasze szanse na uzyskanie pozytywnego rozpatrzenia naszej sprawy. Warto na koniec wyrazić te nadzieję w odpowiednich słowach, np. za pomocą zwrotu „Liczę na Państwa przychylność” czy „Z góry dziękuję za pozytywne rozpatrzenie mojej prośby”. Zakończyć należy umieszczoną pod tekstem, po prawej stronie, formułą grzecznościową, najlepiej zwrotem „Z poważaniem”, a pod nim własnoręcznie się podpisać. Na końcu również należy umieścić informację o załącznikach jeśli jest taka potrzeba.

Należy pamiętać, by każdą kolejną część rozpoczynać od akapitu, zaś nową myśl – od nowej linijki. Dzięki temu łatwiej czyta się tekst, a także wygląda on estetycznie i zgodnie z wymogami, to zaś świadczy o nas samych. Warto także pamiętać o stosowaniu marginesów.

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top