Jak napisać esej?

Jak napisać esej

Jak napisać esej

Nie wszyscy wiedzą, jak pisać esej, gdyż w szkole pisze się go stosunkowo rzadko, rezygnując z tej formy wypowiedzi pisemnej na rzecz popularnych wypracowań czy rozprawek. Jednak warto wiedzieć, jak pisać esej, gdyż jest to bardzo przydatna forma. Najważniejsze jest to, że esej można napisać praktycznie na każdy temat oraz – że można w nim wyrazić własne zdanie. Ponadto można go pisać dość swobodnym stylem i nie trzeba trzymać się konkretnych, sztywnych zasad. Wiele rzeczy jest w nim dozwolonych, które w innych formach nie mogą mieć miejsca.

Jednakże esej nie jest łatwo zdefiniować i nazwa ta może brzmieć dość niejasno dla osób, które słabo orientują się w temacie. Dlatego warto poznać cechy eseju, gdyż łatwo można się zorientować, że miało się z nim do czynienia nawet jeśli nie miało się tego świadomości.

Cechy eseju

1. Subiektywizm autora

Autor eseju może wyrazić w nim swoje własne poglądy na jakiś temat, swobodnie może krytykować i dzielić się z czytelnikiem swoimi przemyśleniami czy uczuciami, jakich doznaje, używając przy tym słów, które najlepiej określają jego emocje.

2. Niesystematyczność i systemowość

Autor eseju może sobie pozwolić na niemal zupełną dowolność jeśli chodzi o konstrukcję. Nie musi trzymać się żadnego porządku, np. chronologicznego. Poszczególne części tekstu mogą być ze sobą luźno powiązane, może stosować skojarzenia i dygresje, a także różnego rodzaju skróty myślowe, charakterystyczne dla jego indywidualnego stylu. Nie ma przymusu wyczerpania tematu, gdyż to on decyduje, jakie jego aspekty poruszyć i o czym pisać.

3. Synkretyzm

Esej łączy w sobie wiele gatunków literackich. Można w nim zawrzeć cechy pamiętnika, powieści, opowiadania, anegdoty. Często pojawiają się w nim dygresje i aforyzmy. Właściwie można w nim zawrzeć wszystko, co tylko przyjdzie do głowy autorowi.

4. Wysoki styl

Mimo iż w eseju można pisać wszystko, co się chce i niemal dokładnie tak, jak się chce, styl powinieneś być kunsztowny, tak, by zrobić wrażenie na czytelniku. Autor wystawia sobie niejako wizytówkę tym, o czym pisze i jak to robi. Może odwoływać się do innych dzieł, wskazując na swoją erudycję, zadziwiać czytelnika bogatym, wyszukanym słownictwem czy naśladowaniem innego stylu, przytaczać anegdoty.

Jak się za to zabrać?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak pisać esej, gdyż, jak było wspomniane wyżej, forma ta nie posiada wyraźnego planu, chronologii czy podziału na części. Wszystko to jest zależne od autora i tego, co chce przekazać czytelnikowi. Niemniej warto pamiętać o kilku wskazówkach:

temat – musi być dokładnie przeanalizowany, by autor dokładnie wiedział, o czym ma pisać, a nie tylko błądził, dotykając go i dając tym dowód, że ma o nim tylko słabe pojęcie,

skojarzenia – warto, by się pojawiały zamiast sztywnego trzymania się tematu i może być ich bardzo dużo,

plan eseju – nie jest to koniecznie, niemniej warto go sporządzić przed przystąpieniem do pisania, ponieważ w ten sposób trudno się pogubić,

jasny styl – nie można pogubić się w bogactwie zastosowanych figur stylistycznych i jeśli ktoś nie ma w tym wprawy, a jedynie chce zrobić wrażenie na czytelniku, lepiej, by to sobie darował, choć oczywiście język jest bardzo ważny i powinien zachwycać swoim kunsztem,

nieszablonowość – należy starać się zaskoczyć czytelnika, ale nie za wszelką cenę. W tym celu przede wszystkim należy unikać zwrotów znanych z typowo szkolnych wypracować, typu: „Na wstępie”, „Na zakończenie” itp.

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top