Jak napisać dobry list motywacyjny?

Jak napisać dobry list motywacyjny

Jak napisać dobry list motywacyjny

Obok curriculum vitae, które stanowi jeden z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych, przyszły potencjalny kandydat na stanowisko musi mieć przy sobie list motywacyjny. Zobacz, jak napisać list motywacyjny, który zainteresuje Twojego szefa!

Jeden list do wszystkich

Największym błędem, jaki możemy popełnić, jest wysłanie do wielu pracodawców ten sam rodzaj listu motywacyjnego. Zasada jest prosta, każdy dokument powinien być pisany zgodnie ze stanowiskiem, na które się ubiegamy w danej firmie. Pracodawca bardzo szybko spostrzeże się, czy złożony list motywacyjny jest szablonem czy też został skierowany bezpośrednio do jego firmy. Skoro sami chcemy być traktowani poważnie, postępujmy też tak w stosunku do innych ludzi.

Wstęp

Na początku listu należy krótko napisać, w jakim celu piszesz. To właśnie w tym miejscu zawierasz informację, o jakie stanowisko się ubiegasz oraz ewentualnie – choć niekoniecznie – można umieścić wzmiankę, skąd dowiedziałeś się o wakacie w danej firmie (prasa, telewizja, Internet).

Uzasadnienie

Jak z samej nazwy wynika, list motywacyjny musi informować adresata o Twojej motywacji. Zatem w tym miejscu umieszczasz informację, dlaczego aplikujesz na dane stanowisko, co takiego skłoniło Cię do tego. Możesz podeprzeć się swoimi zainteresowaniami, umiejętnościami czy dalszymi, życiowymi planami. Mile widziane będzie uzasadnienie, dlaczego dana firma może stanowić dla Ciebie miejsce idealnej pracy, czy tez rozpoczęcia kariery zawodowej, czy też jej kontynuowania.

Dlaczego Ty?

List motywacyjny powinien być tak napisany, że po jego przeczytaniu pracodawca musi odnieść wrażenie, że to właśnie takiego jak Ty szukał kandydata na wolne stanowisko. Dlatego spośród swoich umiejętności czy kwalifikacji wybierz te, które najlepiej będą pasować do profilu działalności firmy oraz do poszukiwanego kandydata na wakat. Zachowaj umiar – nie możesz być ani zbyt skromny, ani zbyt dumny w wymienianiu swoich zalet. Szef musi wiedzieć, że znasz swoją wartość i będziesz stanowić dla firmy cenny narybek.

Bez szablonów

Nie wklejaj bezmyślnie klasycznych formułek, które wokół jest bez liku. Napisz list samodzielnie, swoim językiem i stylem, w sposób bezpośredni i niepowtarzalny. Możesz wnieść do dokumentu nieco emocji, ale bez przesady. Najbardziej ceni się indywidualność, dlatego jeśli napiszesz list samodzielnie wzbudzisz zainteresowanie u pracodawcy, zatem będziesz o krok od sukcesu. Jeśli stanowisko, na które ubiegasz się jest powiązane z kreatywnością – samodzielnie napisany list będzie stanowił wielki atut.

Oprócz treści – forma

To forma decyduje o pierwszym wrażeniu, które jak wiadomo w dzisiejszym czasach jest bardzo cenne. List powinien zawierać:

  • Nagłówek z miastem i datą w prawym, górnym rogu. W lewym natomiast Twoje dane osobowe i adres.
  • Zaraz pod datą i miastem możesz dodać adresata listu.
  • W centralnej części dokumentu umieść nagłówek z wyróżnionym rodzajem pisma.
  • Całość podziel na akapity.
  • Na końcu listu podpisz się. W przypadku, gdy pismo jest komputerowe, dodatkowo podpisz się ręcznie.
  • Przejrzyj inne listy motywacyjne, dostępne w Internecie i zwróć uwagę na różne warianty graficznego rozplanowania.
  • W sytuacji, gdy nie znasz płci adresata pisma, wówczas stosuj zwrot „Szanowni Państwo”, jeśli znasz płeć, to wtedy „Szanowna Pani” lub „Szanowny Panie”.
  • Jeśli masz problemy z ortografią, koniecznie daj list komuś do sprawdzenia albo skorzystaj z komputerowego słownika przed wysłaniem dokumentu.

Jak napisać dobry list motywacyjny – wideo porady

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top