Jak naostrzyć nóż do kosiarki?

Jak naostrzyć nóż do kosiarki?

Jak naostrzyć nóż do kosiarki?

Pewnie nie wszyscy posiadacze kosiarek wiedzą, że ostrza kosiarki należy regularnie ostrzyć. Przyjmuje się, że optymalna częstotliwość ostrzenia to raz na rok, jednak jeśli nasza kosiarka jest mocno eksploatowana, to może się okazać, że będzie wymagała częstszego ostrzenia. A jak poznać, że należy to zrobić?

Musimy wziąć to pod uwagę, gdy ostrze kosiarki zaczyna tępieć, zaczyna ona pracować mniej wydajnie i głośniej. Poza tym skoszony za jej pomocą trawnik nie prezentuje się dobrze i szybko zaczyna żółknąć, a samo koszenie przebiega z większymi trudnościami.

Po co ostrzyć nóż kosiarki?

Po naostrzeniu noży koszenie będzie szybkie i łatwe, a trawnik będzie wyglądał estetycznie, warto więc przeprowadzać ten zabieg przynajmniej raz do roku. Można to zrobić samodzielnie lub zgłosić się do serwisu, gdzie profesjonalne ostrzenie trwa dosłownie chwilę i nie powinno kosztować więcej niż 20 zł.

Jeśli zaś chodzi o samodzielne ostrzenie, to aby je wykonać, trzeba dysponować szlifierką kątową albo stołową, której kąt ma 20-30 stopni. Po naostrzeniu nóż powinno się wyważyć, czyli powiesić go na centralnym otworze na cienkim pręcie, a potem ostrzyć dalej i sprawdzać, czy wisi poziomo. Gdy to się stanie, jest to znak, że jest dobrze wyważony, dzięki czemu łożyska silnika będą się mniej zużywać i kosiarka dłużej nam posłuży.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top