Jak należy kupować skarpety?

Jak należy kupować skarpety

Jak należy kupować skarpety

Skarpety to jeden z najbardziej niedocenianych elementów garderoby. Na ogół całkowicie nie zwraca się na nie uwagi, a w momencie dokonywania zakupów traktuje bardzo marginalnie – dorzucając do reszty kupowanego stroju czy sprzętu sportowego. Często wybrane na chybił – trafił całkowicie się nie sprawdzają, a nawet doprowadzają do otarć, kontuzji czy odmrożeń. Co więc powinniśmy o niech wiedzieć?

Budowa i rodzaje skarpet

Cechy konstrukcyjne skarpet powinny wynikać z rodzaju sportu czy aktywności, do jakiej zostały stworzone. Zupełnie inaczej zbudowane są skarpety rowerowe, biegowe, trekkingowe czy też narciarskie. Każda dyscyplina sportowa określa konkretny sposób pracy stóp – a tym samym wskazuje, gdzie znajdują się strefy szczególnie narażone na urazy czy otarcia. Dodatkowo należy pamiętać, że skarpety przeznaczone do uprawiania konkretnych sportów projektowane są w taki sposób, aby razem z odpowiednimi butami czy ochraniaczami tworzyły idealne połączenia. Przykładowo skarpety narciarskie posiadają dodatkowe wzmocnienie w górnym ściągaczu – tak aby cholewa buta narciarskiego nie uciskała nogi. Z kolei skarpetki przeznaczone do kolarstwa mają ażurową konstrukcję w tych miejscach, w których obuwie rowerowe jest najcieńsze i najlepiej przepuszcza powietrze. Dzięki temu pot może skutecznie i szybko odparować.

Unikajmy pułapki skarpet uniwersalnych. W dzisiejszych czasach prawie każdy sprzęt sportowy opiera się na najnowocześniejszych rozwiązaniach technologicznych. Wszystko po to, abyśmy w trakcie uprawiania ulubionej dyscypliny sportowej czuli się możliwie komfortowo i bezpiecznie. Źle dobrana skarpeta bardzo często blokuje i uniemożliwia zadziałanie zaawansowanych systemów i rozwiązań technologicznych. Przykładowo, buty znanych marek przeznaczone dla biegaczy zapewniają przepływ powietrza, wentylację i chłodzenie ze wszystkich stron obuwia. Jeśli włożymy do nich stopę w zwykłej skarpecie wykonanej z gładkiej dzianiny, żadne z tych rozwiązań nie będzie miało możliwości zadziałać. Skarpeta przytrzyma wilgoć i pot przy sobie, co w bardzo krótkim czasie doprowadzi do przegrzania i odparzeń. Podobnie będzie w przypadku butów przeznaczonych do trekkingu, piłki nożnej, roweru, wspinaczki, narciarstwa czy snowboardu. Skarpeta uniwersalna ograniczy ich działanie i skuteczność.

Zawsze zwracajmy baczną uwagę na długość skarpety. Powinna ona wystawać lekko spoza buta – tak aby zniwelować ryzyko otarć.

Szwy

Producenci skarpet bardzo często chwalą się, że ich produkt posiada płaski szew. Co to właściwie oznacza?

Maszyny tkające skarpetki zaczynają swoją pracę od cholewki i powoli idą ku górze, w stronę palców. Kiedy do nich dochodzą kończą pracę, a skarpeta wyglądem przypomina rękaw. Trzeba więc go zaszyć bezpośrednio przy palcach. Określenie płaski szew czy też ultrapłaski dotyczy właśnie tego miejsca na skarpecie. Im jest on mniej wyczuwalny i wypukły, tym lepiej dla nogi. Zmniejsza się ryzyko otarć i powstawania pęcherzy. Od niedawna na rynku dostępne są także  skarpety wykonane w jeszcze nowocześniejszej technologii. Posiadają one bezszwowe połączenie nad palcami, a tym samym są całkowicie niewyczuwalne.

Ściągacze

Skarpety sportowe muszą być wyposażone w ściągacze – to one gwarantują przyleganie dzianiny do nogi nie pozwalają im się zsunąć. Przy wzmożonym wysiłku fizycznym, kiedy pracują wszystkie partie ciała, bardzo łatwo o taką sytuację, w której skarpeta zaczyna zsuwać się ze stopy i wpada coraz głębiej do buta. Chwila nieuwagi i otarcia oraz pęcherze dadzą się porządnie we znaki. Dlatego tak ważne są dodatkowe ściągacze umiejscowione na śródstopiu oraz w okolicy pięt – skutecznie utrzymują one skarpetę na swoim miejscu nawet podczas wielogodzinnej aktywności. Jeśli mamy na sobie dłuższe buty – na przykład do trekkingu – warto zaopatrzyć się w skarpety posiadające ściągacze w cholewce.

W tym miejscu należy zwrócić szczególną uwagę na właściwy dobór rozmiaru. Ze względu na dodatkowe ściągacze skarpeta musi pasować idealnie do stopy. Za mały rozmiar spowoduje nadmierny ucisk i ograniczenie dopływu krwi do nogi. W warunkach zimowych może doprowadzić to do bardzo poważnych odmrożeń, nawet jeśli na nodze będziemy mieć pozornie ciepłą skarpetę z wełny czy Primaloftu.

Skarpeta podwójna

Na rynku istnieje jeden, bardzo szczególny rodzaj skarpet (tworzony nawet przez jedną z polskich marek) – skarpety dwuwarstwowe. Zostały one stworzone na potrzeby polskiej ekspedycji arktycznej. Chodziło o to , aby ograniczyć ilość zebranego sprzętu do minimum – stąd idea połączenia dwóch skarpet w jedną. Ich konstrukcja pozwala na łączenie ze sobą warstw o różnych właściwościach. Na przykład warstwa przylegające bezpośrednio do skóry wykonana jest z włókien o działaniu antybakteryjnym i antyzapachowym. Warstwa zewnętrzna składa się z ciepłej wełny. Warstwy są ze sobą połączone w całej swojej budowie, co całkowicie zapobiega ich przesuwaniu się względem siebie.

Dobór włókien

Odpowiednia konstrukcja i budowa skarpety to jednak nie wszystko. Ostatnim, ale niezwykle istotnym kryterium, jakim powinniśmy się kierować przy wyborze skarpety jest jej skład surowcowy. Włókna różnią się między sobą możliwościami termoizolacyjnymi, przepuszczalnością powietrza, chłonnością wilgoci i zdolnościami do jej oddawania. Zawsze dobierajmy takie włókna, które swoje najlepsze efekty termoizolacyjne osiągają w tym samym zakresie temperatur, w której uprawiamy ulubiony sport. Ciepła wełna doskonale sprawdzi się na nartach, natomiast podczas letniego trekkingu może doprowadzić do niebezpiecznych odparzeń. Uważajmy także na włókna naturalne, takie jak bawełna. Chociaż doskonale sprawdza się w warunkach wiosenno-letnich, to wbrew obiegowej opinii, jako składnik skarpet typowo zimowych – narciarskich lub snowboardowych – są całkowicie bezradne i mogą narazić na odmrożenia.

Skuteczne rady

  • Wszystkie skarpety powinno się prać w temperaturze nie przekraczającej 30 stopni Celsjusza. Jest to zasada ogólna, a jej celem jest zapobiegnięcie kurczeniu się skarpet czy odbarwieniom przędzy.
  • Nigdy nie susz skarpet w suszarce bębnowej, gdyż zawarte w nich włókna elastanowe ulegną uszkodzeniu w strukturze i nie będą miały już tak dobrych właściwości elastycznych.
  • Pod żadnym pozorem nie czyść skarpet chemicznie! Powoduje to nieodwracalne skutki w strukturze włókien, tym samym pozbawiając je swoich właściwości.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top