Jak nadać list?

List polecony tym różni się od zwykłego, że podczas jego nadawania wypełniamy potwierdzenie nadania, które podbija nam pracownik poczty. Dzięki temu możemy okazać potwierdzenie adresatowi kiedy ma on wątpliwości co do tego, czy na pewno nadaliśmy list lub też, jeśli list zaginie, możemy złożyć na poczcie reklamację i uzyskać odszkodowanie. Widać zatem, że bardziej opłaca się wysłać list polecony niż zwykły mimo iż kosztuje on więcej, ale dzięki temu mamy pewność, że jeśli coś się z nim stanie, to nie zostaniemy z niczym, tym bardziej, jeśli w liście znajduje się coś cennego. Jest to tym bardziej korzystne wyjście, że nadanie listu poleconego wcale nie jest skomplikowany zadaniem, a jedyna trudność czy też konieczność poświęcenia na to dłuższej chwili polega na wypełnieniu druczku.

Jak wypełnić potwierdzenie nadania?

Potwierdzenie nadania to mały druczek w kształcie prostokąta, o który możemy poprosić na poczcie lub sami go sobie wziąć jeśli druczki leżą w dostępnym miejscu. Jeśli chcemy wypełnić druczek w domu, możemy wydrukować go z Internetu, ze strony Poczty Polskiej.

Na druku wpisujemy dane własne, czyli nadawcy, oraz adresata, czyli osoby, do której wysyłamy list. Następnie wraz z kopertą podajemy pracownikowi poczty, w okienku oznaczonym „przyjmowanie listów i paczek”. Pracownik pewnie zapyta nas jeszcze, czy ma to być polecony zwykły, czyli ekonomiczny, czy priorytetowy. Jeśli zależy nam na czasie wybierzmy priorytet, ale jest on nieco droższy od poleconego ekonomicznego. Pracownik poczty wpisuje na druczku potwierdzenia koszt listu, numer nadania oraz przybija pieczątkę z dzisiejszą datą. Potem oddaje nam druczek, byśmy go zachowali.

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top