Jak leczyć anginę?

Angina, inaczej nazywana również jako zapalenie migdałków to choroba infekcyjna, która obejmuje migdały podniebienne oraz błonę śluzową. Wywołują ją bakterie oraz wirusy, zazwyczaj jej przebieg jest łagodny i łatwy do leczenia objawowego. Jednak są także przypadki bardziej niebezpieczne, które prowadzą do zagrażających zdrowiu i życiu powikłań.

Pod żadnym pozorem angina nie powinna być lekceważona. Dlatego warto dowiedzieć się nieco o tej chorobie i poznać sposoby na skuteczne jej leczenie.

Symptomy chorobowe

Angina atakuje z zaskoczenia. Pierwszym objawem, na jaki skarżą się pacjenci, to uczucie rozbicia, a także wysoka temperatura oraz ostry kaszel. Powiększeniu ulegają boczne oraz szyjne węzły chłonne oraz migdały (może pojawiać się na nich żółty lub biały nalot). Następnie pojawia się dokuczliwy ból głowy oraz ostre zaczerwienienie gardła.

Leczenie anginy

Podjęcie leczenia anginy zależy od jej przyczyny, czy jest wywołana przez bakterie czy przez wirusy. Bez względu jednak na typ, należy jak najszybciej odizolować pacjenta od reszty domowników i podawać mu duże ilości płynów do picia.

Po postawieniu ostatecznej diagnozy lekarskiej, chory powinien przyjmować zlecony antybiotyk. W przypadku, gdy winnym za chorobę jest paciorkowiec, wówczas przez dziesięć dni chory powinien przyjmować penicylinę lub erytromycynę. W pozostałych anginach najczęściej wykonuje się posiew oraz antybiogram i dopiero wtedy przypisuje się konkretny antybiotyk. W przypadku, gdy pacjent skarży się na wysoką temperaturę, która obciąża jego układ krążenia, wówczas konieczne jest podawanie leków przeciwgorączkowych, takich jak aspiryna czy paracetamol.

Leczenie anginy wspomaga także odpowiednia dieta. Przede wszystkim należy zrezygnować ze słodyczy oraz wszystkich dań wzbogacanych cukrem. Na jakiś czas odstawiamy wyroby z białej mąki, chipsy, fast foody, alkohol czy kawę, a częściej sięgamy po płyny produkowane na bazie filtrowanej wody, herbaty ziołowe i nisko słodzone soki owocowe, buliony czy ciepłą wodę z witaminą C, sokiem z cytryny i miodem.

Owocne efekty przynosi również suplementacja witaminami, zwłaszcza A, C, E oraz z grupy B, a także spożywanie produktów w bogate ilości selenu czy cynku.

Przez cały okres przyjmowania antybiotyku należy pamiętać o zastosowaniu dodatkowej kuracji ochronnej i łykanie osłonowych tabletek, w których zawarte są bakterie kwasu mlekowego, które odbudowują wyniszczoną przez antybiotyki mikroflorę jelit. W ten sposób unikniemy wielu nieprzyjemnych dolegliwości ze strony żołądka oraz jelit.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top