Jak łagodzić bóle miesiączkowe?

Bóle w czasie miesiączki potrafią skutecznie utrudnić życie każdej kobiecie, często do tego stopnia, że niemożliwe staje się wykonywanie codziennych obowiązków. Dlatego dobrze jest wiedzieć, co zrobić, aby je złagodzić.

Jeśli nie znasz żadnych sposobów na złagodzenie bólów miesiączkowych, koniecznie musisz przeczytać poniższy artykuł.

Porady, jak łagodzić bóle miesiączkowe

1.      Przede wszystkim odżywiaj się zdrowo, wyeliminuj ze swojej diety wszystkie niezdrowe potrawy i w ich miejsce wprowadź spore ilości warzyw i owoców. Warto wzbogacić swój jadłospis o produkty bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, np. olej z wiesiołka czy z siemienia lnianego.

2.      Na tydzień przed miesiączką zmniejsz ilość spożywanego cukru, soli oraz kofeiny.

3.      Przyjmuj witaminę B6, ale w ilości nie większej niż 100 mg dziennie, a także witaminę E, która posiada właściwości rozrzedzające krew i zmniejszające jej krzepliwość, która to jest powodem bolesnych skurczy menstruacyjnych.

4.      Na tydzień przed planowanym terminem wystąpienia miesiączki zacznij zażywać tabletki z liści malin, które przyjmuj również w czasie miesiączki. Dodatkowo, na kilka dni przed menstruacją pij trzy razy dziennie gorącą herbatę malinową. Niektórym paniom ból przechodzi jeszcze po herbacie z mięty, melisy czy bzu czarnego.

5.      Zastosuj olejki, które wykazują się działaniem rozkurczowym i przeciwbólowym, np. olejek rozmarynowy, anyżkowy, cedrowy czy majerankowy. Uprzednio można go rozcieńczyć w oleju słonecznikowym albo oliwce i rozcieńczony wmasować w skórę brzucha i dolnego odcinka lędźwiowego.

6.      Równie dobre właściwości przypisuje się ziołom, które podobnie jak olejki działają rozkurczowo, np. napar z rumianku rzymskiego, nagietka, ruty czy z kory kaliny koralowej.

7.      Gdy ból jest już mocno dokuczliwy, wypróbuj gorącej kąpieli. Alternatywą może być położony na plecach lub podbrzuszu termofor lub butelka ciepłej wody. To ciepło powoduje rozluźnianie się mięśni, a z kolei mięśnie odpowiadają za powstawanie dolegliwości bólowych.

8.      Jeśli to możliwe unikaj sytuacji stresowych.

9.      Wprowadź do swojego życia więcej ruchu. Leżenie albo siedzenie w jednym miejscu wcale nie jest dobre – choć właśnie taka krąży powszechna opinia. Możesz np. chodzić na basen, gimnastykować się lub nawet uprawiać jogę.

10.  Relaksuj się przy dźwiękach ulubionej muzyki.

11.  Podczas miesiączki unikaj picia zimnych napojów.

Spróbuj akupunktury. Zwalcza nie tylko ból, ale również huśtawki nastrojów związane z napięciem przedmiesiączkowym.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top