Jak hodować pieczarki?

Jak hodować pieczarki

Jak hodować pieczarki

Jeśli zamierzamy uprawiać pieczarki, musimy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy je hodować w zamkniętym pomieszczeniu, czy na otwartym terenie. Jednak bez względu na to, na co się zdecydujemy, musimy wziąć pod uwagę, że w obydwu przypadkach podłoże musi stanowić obornik koński.

Hodowla pieczarek na terenie otwartym

W tym przypadku należy wziąć pod uwagę to, że jeśli będziemy mieć do czynienia ze zbyt niskimi temperaturami, może to mieć negatywny wpływ na naszą hodowlę, na przykład zahamować wzrost grzybni, co bezpośrednio przełoży się na ilość zbiorów. Dlatego najlepiej jest założyć hodowlę w okresie letnim – od kwietnia do końca lipca.
Miejsce pod uprawę pieczarek musi być zacienione, gdyż nie lubią one pełnego słońca. Należy odpowiednio przygotować podłoże – obornik musi być przefermentowany, na powierzchnię 2 m kwadratowych potrzeba aż 200 kg obornika końskiego.

Jeśli chodzi o podlewanie, to można je zacząć dopiero wtedy, gdy związki owocników będą wielkości ziaren grochu. Wcześniej nie należy pieczarek podlewać.
W okresie owocowania można zebrać 6-10 grzybów z każdego obszaru o wielkości 2 m kwadratowych.

Hodowla w pomieszczeniu

Jeśli chcemy hodować pieczarki w domu, musimy zapewnić im chłodne, ciemne oraz wilgotne miejsce, inaczej uprawa nie będzie udana. Najlepiej do tego celu nadaje się piwnica, ze względu na warunki, jakie zwykle w niej panują. Pożywkę należy umieścić w wielkiej płaskiej misie i zapewnić grzybom temperaturę 21 st. Celsjusza. Można np. wykorzystać do tego celu specjalne maty podgrzewające. W podłożu należy umieścić zarodniki grzybów. Na pierwsze włókna grzybni można liczyć po około 3 tygodniach od założenia hodowli.

Przez cały okres wzrostu pieczarki powinny mieć zapewnioną temperaturę ok. 12-15 stopni. Gleba powinna być przykryta wilgotną ściereczka i należy nie dopuszczać do jej wysuszenia. Jeśli gleba jest zbyt sucha, należy ją regularnie zwilżać, jednak nie może też być zbyt mokra, więc należy to robić delikatnie. Pierwsze małe grzyby powinny pojawić się po 3-4 tygodniach, zaś do zbioru pieczarki są gotowe wtedy, gdy ich kapelusze są dobrze rozwinięte. Można to poznać po tym, że są oddzielone od nóżek i dobrze widać ciemne spody kapeluszy.

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top