Jak hodować lawendę?

Jak hodować lawendę?

Jak hodować lawendę?

Lawenda to pełna uroku roślina, która nie tylko przyciąga wzrok swą niezwykłą barwą i wyglądem, ale także pięknie pachnie, a zapach ten uspokaja i pomaga zasnąć. Roślina ta pięknie prezentuje się zwłaszcza na balkonach lub tarasach, posadzona w estetycznych doniczkach, na przykład kwadratowych.

Gotowe do posadzenia rośliny można kupić w sezonie letnim lub pokusić się o ich samodzielne wyhodowanie z nasion.

Zasady hodowli lawendy krok po kroku

Lawendę wysiewa się późną jesienią. Nasiona należy umieścić w doniczce z próchniczą, półprzepuszczalną ziemią i zakryć je warstwą liści lub folią, by nie dopuścić do ich przemarznięcia.

Jak sadzić lawendę?

Tak przygotowane muszą czekać do wiosny, kiedy to zakiełkują i zaczną rosnąć. Po osiągnięciu przez rośliny wysokości 6-8 cm, należy je ostrożnie porozdzielać, dbając, by nie uszkodzić delikatnych korzonków, i przesadzić do przygotowanych doniczek lub do gruntu, w odległości ok. 70 cm.

Trzeba wziąć pod uwagę wymagania lawendy co do gleby, a także to, iż preferuje ona stanowiska słoneczne, osłonięte od większego wiatru.

Jak pielęgnować lawendę?

Jeśli chodzi o pielęgnację, to nie jest to wymagająca roślina. Zabiegi polegają głównie na cyklicznym spulchnianiu gleby, w której rośnie, oraz pieleniu chwastów. Można dokonać cięcia roślin, by nie dopuścić do ich nadmiernego rozkrzewienia się, ale to dopiero w drugim roku i cięcie nie powinno być zbyt mocne. Trzeba pamiętać, by odpowiednio zabezpieczać rośliny przed mrozami w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny, najlepiej poprzez okrywanie ich liśćmi. Można także przesadzać je jesienią do pojemników i przenieść do szklarni.

Lawendę można nawozić nawozami mineralnymi lub kompostem, ale nie częściej niż co 2-3 lata.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top