Jak grać w tysiąca?

Ogólne zasady

Tysiąc to gra, w której używa się 24 kart, czyli z talii musimy odrzucić karty mniejsze niż 9. Każdy z graczy ma mieć po 10 kart i 2 kupki kart po 2 karty mają znajdować się na stole. Następnie każda z osób grających sprawdza swoje karty, by zobaczyć, ile może zdobyć punktów. Jeśli ma na przykład asa, dziesiątkę i króla i wszystkie te karty są jednego koloru, to może zdobyć co najmniej 30 punktów. Ponadto w trakcie gry dolicza się punkty za meldunki. Jeśli mamy pewność co do tego, że uda nam się zdobyć wszystkie karty, to od razu możemy sobie przyznać 120 punktów za karty plus punkty za meldunki.

Osoba rozdająca karty rozpoczyna licytację, ale gdy dojdzie do wniosku, że ma małe szanse na wygraną, ma prawo na udzielenie pozwolenia gry przeciwnikowi. W takim jednak przypadku przeciwnik musi uzbierać 100 punktów. Gdy zaś przystępuje do licytacji, musi zadeklarować, że uzyska co najmniej 110 punktów, a każdy kolejny gracz może podnosić stawkę co 10 punktów. Można także oczywiście zalicytować powyżej 120 punktów, ale tylko w przypadku posiadania meldunków, gdyż tylko wtedy można zebrać ich większą ilość. Jeśli zaś nie chcemy dalej licytować, do dalszej gry przechodzi ta osoba, która zadeklarowała zdobycie najwyższej liczby punktów.

Co to jest meldunek?

Meldunek to para kart – dama i król tego samego koloru, przy czym melduje się damą. Punktacja jest następująca: pik– 40 punktów, trefl – 60 punktów, karo – 80 punktów, kier – 100 punktów.

Gra krok po kroku

Najpierw należy wybrać sobie jeden ze stosu kart, które zwane są musikami. Gdy dopasujemy karty kolorami, musimy zostawić sobie te, które wydaje nam się, że mogą nam się przydać, a jeśli jakieś są nam kompletnie niepotrzebne, musimy je odłożyć na drugi musik, czyli stosik kart znajdujący się na stole. Oczywiście nasz przeciwnik nie może widzieć, ani jakie karty zostały nam w ręce, ani jakie odkładamy. Następnie musimy ustalić, ile punktów jesteśmy w stanie zdobyć, po czym informujemy o tym naszego przeciwnika. Liczba punktów musi być wyższa od wylicytowanej, a punkty należy zaokrąglić do dziesiątek. Osoba, która zabiera ostatnią kartę, zabiera też karty z musika.
Następnie jeden z graczy, który rozpoczyna grę, wykłada kartę na środek stołu. Jego przeciwnik musi dołożyć inną kartę, ale z tego samego koloru. Jeśli takiego nie posiada, dokłada inną kartę, ale koniecznie wyższą od poprzedniej. Gdy pojawia się meldunek, jego kolor staje się tzw. atutem i jeśli gracz położy np. kartę treflową wtedy, gdy atutem jest karo, a przeciwnik nie posiada trefla, by go dołożyć, to może zabrać tę kartę gdy posiada kartę z atutem, czyli karo.

Po zakończeniu gry

Po zakończeniu partii tysiąca należy obliczyć punkty, by wiedzieć, kto odniósł zwycięstwo. Na sumę punktów składają się punkty zdobyte z kart i z meldunków. Każdy z graczy musi sprawdzić, czy zdobył tyle punktów, ile deklarował na początku, a jeśli się to zgadza, możemy sobie dopisać daną sumę. Jeśli zaś liczba ta jest niższa o d tej, jaką zamierzaliśmy uzyskać, musimy ją sobie odpisać od zdobytych punktów. Nasz przeciwnik dopisuje sobie punkty zebrane za karty i meldunki z zaokrągleniem do dziesiątek. Gra kończy się wtedy, jeśli któryś z graczy uzyska tytułowe 1000 punktów.

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top