Jak dzielić wyrazy na sylaby?

zdanie

Jak dzielić wyrazy na sylaby?

Dzieląc wyraz na sylaby, trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że każda z sylab musi zawierać co najmniej jedną samogłoskę, która stanowi konieczny rdzeń tego elementu fonologicznego, jakim jest sylaba.

Jeśli sylaba jest zakończona samogłoską, to mamy do czynienia z sylabą otwartą, zaś sylaba zamknięta jest zakończona spółgłoską, to jednak detale, których znajomość nie jest potrzebna, by prawidłowo podzielić wyraz na sylaby. A bardzo ważne jest to zwłaszcza wtedy, gdy chcemy przenieść wyraz do następnej linijki. Takie błędy są bardzo często spotykane, dlatego warto dowiedzieć się, jak należy to robić prawidłowo jeśli chodzi o język polski, gdyż w innych językach obowiązywać mogą inne zasady.

Zasada nr 1

Skoro każda sylaba musi zawierać przynajmniej jedną samogłoskę, to logiczne jest, ze nie można podzielić na sylaby wyrazu, który posiada tylko jedna samogłoskę – jest to tzw. wyraz jednosylabowy.

Zasada nr 2

Dzieleniu nie podlegają dwuznaki, które w wymowie oznaczają jedną głoskę, czyli „ch” nie można podzielić na „c-h”, „sz” na „s-z”. Przykład: klo-szard, nie: klos-zard.

Zasada nr 3

Nie wolno dzielić połączeń głosek typu „eu” czy „au”, które wymawia się jednosylabowo. Przykład: Eu-ro-pej-czyk, nie: E-u-ro-pej-czyk.

Zasada nr 4

Zawsze należy rozdzielać dwie jednakowe głoski, które występują obok siebie. Przykład: Ma-rzan-na, nie: Ma-rza-nna.

Zasada nr 5

Jeśli w wyrazie pojawia się wiele spółgłosek obok siebie, można je podzielić dowolnie. Przykład: Eu-ro-pej-czyk lub Eu-ro-pe-jczyk.

Zasada nr 6

Ważny jest podział uwzględniający przedrostek jeśli wyraz takowy zawiera. Przykład: przed-pre-mie-ra.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top