Jak czyścić buty?

Jak czyścić buty

Jak czyścić buty

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że obuwie, o które nie dbamy należycie, znacznie szybciej się niszczy i po krótkim czasie przestaje nadawać się do użytku. Nie wystarczy tylko czyścić buty. Musimy je także pastować i odpowiednio impregnować, dzięki czemu nie tylko posłużą nam dłużej, ale też będą się znacznie lepiej prezentować.

Przydatne rady:

1. Buty powinno się czyścić po każdym ich użyciu, by nie dopuścić do zaschnięcia brudu, w efekcie czego trudniej będzie go potem usunąć i może dojść do przebarwienia, zwłaszcza w przypadku jasnych kolorów.
2. Przemoczone buty należy wypchać gazetami, gdyż dzięki temu nie stracą fasonu w trakcie suszenia. Nie wolno ich suszyć na kaloryferze, gdyż tworzywo może nadmiernie stwardnieć, w efekcie czego potem popęka.
3. Zacieki ze śniegu łatwo można usunąć za pomocą miękkiej szmatki zwilżonej naftą kosmetyczną (do kupienia w aptece).

4. Zacieki z soli należy czyścić roztworem wody i octu, przygotowanym w proporcji 1 łyżka octu na 1 szklankę wody.

5. Klamerki i sprzączki przy butach najłatwiej jest wyczyścić przy pomocy miękkiej szczoteczki do zębów, dzięki której możliwe będzie dotarcie do najbardziej trudnodostępnych miejsc.

6. Zabrudzenia na obcasach białych butów łatwo jest usunąć zmywaczem do paznokci.

Pastowanie butów

Jest to bardzo ważna, niezbędna czynność, zwłaszcza w przypadku obuwia skórzanego i skóropodobnego, ponieważ materiały te muszą być odpowiednio zadbane, by nie dochodziło do ich pękania.
Najpierw jednak trzeba dokładnie oczyścić buty z wszelkich zabrudzeń, np. kurzu czy zaschniętego błota i dopiero potem można się zabrać za pastowanie z wykorzystaniem odpowiedniego preparatu. Warto wiedzieć, że wyschniętą pastę do butów można odświeżyć, dolewając do niej kilka kropel mleka lub oleju terpentynowego. Można także zanurzyć na chwilę pojemniczek z pastą w gorącej wodzie lub postawić go na gorącym kaloryferze – pasta po takim zabiegu powinna zmięknąć.

Najlepiej jest pastować obuwie za pomocą miękkiej szczoteczki. Po pastowaniu należy wypolerować powierzchnię czystą szczotką lub miękką szmatką. Dobrym pomysłem jest polerowanie za pomocą kawałka nylonu, gdyż nadaje to piękny połysk, dzięki czemu obuwie wygląda jak nowe.

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top