Jak centrować koło?

Jak centrować koło

Jak centrować koło

Centrowanie polega na stopniowym kształtowaniu obręczy koła. Ważne jest, aby w trakcie tego procesu nie skupiać się tylko i wyłącznie na jednym miejscu, tylko na wyobleniu całości.

W poniższym artykule radzimy, jak centrować koło. Zapraszamy do lektury!

Centrowanie koła krok po kroku

1.      W pierwszej kolejności zdejmij z obręczy oponę, dętkę i opaskę. Sprawdź, czy szprychy są napięte. Pamiętaj, że szprychy w tylnym kole od strony bębenka wolnobiegu są naprężone znacznie mocniej niż po przeciwnej.

2.      Ustaw parametry na centrownicy tak, aby pomimo nieregularności koło obracało się lekko ocierając się w miejscach deformacji.

3.      Potem wyeliminuj bicie w pionie. Po kolei napinak szprychy, które są przymocowane w ocierającym miejscu. Naprężać trzeba symetrycznie szprychy osadzone w piaście po lewej i prawej stronie. Jednorazowo nyple mogą być przekręcane o ćwierć obrotu.

4.      Gdy już bicie w pionie będzie unormowane, należy usunąć te boczne, a potem wprawić koło w ruch. Luzując i naprężając szprychy, niwelujemy „bicie boczne”, aż do uzyskania bezszmerowego obracania się koła w centrownicy.

5.      Przy użyciu suwmiarki sprawdzamy, czy ścianki boczne obręczy nie są rozgięte.

6.      Wyciągamy koło z centrownicy, opieramy na zaciskach i dociskamy do góry. Wszystkie szprychy na obwodzie muszą się rozprężyć, wydając specyficzne brzdęknięcia. Następnie obracamy koło i powtarzamy czynność z drugiej strony.

Jak centrować koło? – porady video

Poniżej filmy ilustrujące, jak centrować koła w rowerze.

Powodzenia!

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top