Jak być samcem alfa?

W obecnych czasach mamy do czynienia z przeniesieniem cech typowo kobiecych na mężczyzn i odwrotnie, dlatego stosunkowo mało jest już typowych samców alfa – pewnych siebie mężczyzn, dominatorów, których nikt i nic nie może złamać i którzy są w stanie poradzić sobie w każdej sytuacji. Jeśli jednak jakiemuś panu zależy, by stać się samcem alfa, czy raczej, wyeksponować w sobie cechy, które mogą go nim uczynić, może skorzystać z poniższych wskazówek, a na pewno dzięki temu osiągnie zadowalający efekt, nie tylko jeśli chodzi o sposób postrzegania go przez otoczenie, ale także percepcję samego siebie.

Cechy samca alfa

Pewność siebie

To nie ulega wątpliwości – samiec alfa musi być pewny siebie. Nie chodzi tu oczywiście o butę i narcyzm, tym bardziej, jeśli nie ma ku temu podstaw, jednak taki mężczyzna musi wiedzieć, czego chce i musi być pewien, że jest w stanie to osiągnąć. Ważna jest świadomość własnych wad i zalet, ale nie można pozwalać sobie na zadręczanie się kompleksami. Jeśli jednak dany mężczyzna ma ich w sobie wiele, nikogo nie oszuka i nie stanie się z dnia na dzień królem życia – najpierw musi je w sobie zwalczyć, by nie czuł się gorszy do innych i by sam sobie nie stawiał ograniczeń. Są na to dwa sposoby – albo zaakceptować swoje wady i przejść nad nimi do porządku dziennego, albo postarać się je jakoś je usunąć, choć oczywiście nie w każdym przypadku będzie to możliwe, jednak determinacja to prosta droga do sukcesu. Bardzo ważną rolę odgrywa także naturalnie pewność siebie wobec kobiet, gdyż samiec alfa nie może nim być tylko w kontaktach z mężczyznami czy ogólnie z otoczeniem na neutralnym gruncie, a zamykać się w sobie i rumienić się, kiedy ma do czynienia z kobietą, zwłaszcza taką, która mu się podoba.

Otwartość

Samiec alfa musi umieć łatwo nawiązywać kontakty, co jest szalenie przydatną umiejętnością. Bardzo mocno łączy się to z pewnością siebie, gdyż człowiek, który jest właśnie taki, nie ma problemów z dogadywaniem się z ludźmi, a przede wszystkim – od nikogo nie czuje się gorszy. Samiec alfa musi umieć odnaleźć się w każdym towarzystwie, a także dobrze czuć się w otoczeniu różnych typów ludzi, także dlatego, by móc na ich tle brylować i dominować. Przywództwo to nieodłączna cecha prawdziwego samca alfa, choć oczywiście nie chodzi tu o to, by dany mężczyzna starał się rządzić każdym i w każdej sytuacji, gdyż takim działaniem może bardziej narazić się na śmieszność aniżeli w kimkolwiek wzbudzić podziw i poważanie. Wszystko to powinno wynikać samo z siebie i następować naturalnie, a przynajmniej tak ma to wyglądać dla osób postronnych.

Dyskrecja

Mężczyzna, który aspiruje do miana samca alfa, musi być po prostu godny zaufania, bez względu na sytuację i osoby, jakich może to dotyczyć. Osoba taka jest lubiana i ceniona, a bez tego na pewno nie uda jej się przejąć przywództwa nawet w małej grupie ludzi. Przyda się umiejętność słuchania, a także trzymania języka za zębami. Obiektywnie można stwierdzić, że gadulstwo i skłonność do plotek do domena kobiet, więc mało co bardziej kłoci się z wizerunkiem typowego samca alfa.

Umiar w podejściu do własnej osoby

Samiec alfa nie może ani śmiać się z siebie, ani też być nadmiernie zadufany w sobie, gdyż żadna z tych cech nie pasuje do jego wizerunku i na pewno nie wzbudzi zaufania otoczenia, a to jest bardzo ważne. Należy zachowywać się z umiarem – zauważać swoje błędy czy słabe cechy i starać się nad nimi pracować, ale też nie roztrząsać swoich porażek i umieć z godnością przechodzić nad nimi do porządku dziennego. Trzeba mieć do siebie i wszystkich swoich spraw zdrowy dystans, a już na pewno nie można się niczym zamartwiać i na pewno nie w taki sposób, by otoczenie było tego naocznym świadkiem.

Konsekwencja w postępowaniu

Każdy samiec alfa musi wiedzieć, czego chce od życia i wyznaczać sobie realne, ale śmiałe cele, po czym w pełni konsekwentnie do nich zdążać. Jeśli coś sobie zaplanuje, musi do tego zdążać i nie zrażać się piętrzącymi się przed nim przeciwnościami, gdyż nie jest to zachowanie godne prawdziwego mężczyzny. Typowy samiec alfa ma nawet wielką satysfakcję i przyjemność z pokonywania przeszkód, jakie się przed nim pojawiają, bo tym bardziej potem docenia swoje zwycięstwa – on oraz jego otoczenie, choć – rzecz jasna – to jego satysfakcja jest dla niego najważniejsza, nie bynajmniej cudza opinia. Co więcej, samiec alfa nie wzbrania się głupio przed korzystaniem z rad innych, ale też nikomu nie pozwala wywierać na siebie wpływu i robi tylko to, co sam uzna za stosowne, więc nie można mu zarzucić, że jest podatny na cudze wpływy i brak mu silnej woli.

Odpowiedzialność za innych

Inni muszą czuć się w jego towarzystwie bezpiecznie, by – jeśli zajdzie taka potrzeba – bez wahania złożyli swój los w jego ręce i byli pewni, że zajmie się nimi najlepiej, jak umie. W tym celu musi wykazywać się pewnością tego, co robi, siłą i determinacją, aby wszyscy widzieli, że wie, co robi i nie zmienia zdania co chwilę ani nie pozwala ogarniać się wątpliwościom. Musi także umieć skupić i utrzymać władzę, a nawet niekiedy być surowy jeśli wymaga tego dobro jakiejś sprawy czy większości.

Tolerancyjność wobec cudzych słabości

Mimo tego, iż samiec alfa ma wiele wspaniałych cech i doskonale o tym wie, nie okazuje innym swojej wyższości, a już na pewno nie tym, którzy są od niego znacznie gorsi pod jakimś względem, gdyż jest to poniżej jego godności. Nie musi dowartościowywać się cudzym kosztem, a ponadto takie zachowanie na pewno nie poprawiłby mu humoru, chyba że jest to przeciwnik, którego właśnie zwyciężył w równej walce, ale nawet wtedy chełpliwość nie jest w jego stylu.

Niezależność

Nie pozwala, by ktoś decydował za niego, jak ma wyglądać jego życie nawet w drobiazgach (choć, rzecz jasna, nie może też być na tym punkcie przewrażliwiony i wpadać w histerię, gdy żona decyduje, co ma zjeść na obiad!). Nawet jeśli otoczenie czy bliscy nie zgadzają się z jego postępowaniem, on nie pozwala sobie wmówić, że postępuje źle jeśli jest przekonany, że tak nie jest, gdyż musi być pewny swego i wiarygodny w oczach innych. Nie może podlegać innym i musi to wyraźnie podkreślić w taki sposób, by nikomu nie pozostawić co do tego żadnych wątpliwości.

Szacunek do samego siebie

Nie chodzi tu bynajmniej o przecenianie swoich możliwości czy chwalenie samego siebie. Samiec alfa musi szanować swój czas, nie dawać się wykorzystywać innym i umieć wyegzekwować sobie od innych poszanowanie dla własnej osoby samą swoją postawą, anie straszeniem czy manipulacjami. Nie może tylko dawać z siebie, nie biorąc nic od innych, zwłaszcza w relacjach z najbliższymi i w związku.

Dominacja

Jest to ważne zwłaszcza w relacji z kobietą, z którą mężczyzna jest związany. Nie musi być typowym macho, który widzi kobietę tylko w roli kucharki i sprzątaczki, niemniej dla każdego jasne powinno być, że to on jest głową i stroną decydującą w tym związku. Jednocześnie musi opiekować się osobami, które znajdują się niejako pod jego władzą, a także być dla nich oparciem, by jego „władza” nie polegała jedynie na przywilejach, a także na obowiązkach, z których będzie musiał się wywiązywać.

Odwaga

Dziś już nie trzeba jej udowadniać na polu walki, ale samiec alf musi stawiać czoła swoim problemom, nie bać się brać odpowiedzialności za swoje czyny i mieć silną psychikę. Każdą porażkę musi znosić z podniesionym czołem i nie uchylać się przed podjęciem kolejnej próby, nawet jeśli w głębi duszy obawia się, że znowu spotka go klęska. Musi także pokazać swej partnerce, że jest w stanie ją obronić przed wszystkim, co może jej się przydarzyć, zarówno w wymiarze np. ekonomicznym czy psychologicznym, jak i czysto fizycznym, bez względu na to, jakimi warunkami fizycznymi dysponuje.

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top