Jak być komunikatywnym?

Jak być komunikatywnym

Jak być komunikatywnym

Osobą komunikatywną jest człowiek, którego cechuje otwartość na ludzi i który bez najmniejszych problemów potrafi porozumieć się z każdym. Nie odczuwa przy tym najmniejszych blokad związanych z wymienianiem swoich poglądów czy przekonań. Potrafi znaleźć wspólny język z każdym. Swoboda w porozumiewaniu się z innymi nie może być udawana, bo najzwyczajniej w świecie wymusić jej się nie da.

Osoba, którą cechuje komunikatywność w sposób jasny i precyzyjny potrafi wyrazić swoje opinie oraz wypowiedzi w taki sposób, że są one zrozumiałe dla wszystkich. Jest w stanie także zrozumieć potrzeby osoby, z którą rozmawia oraz odczytać wysyłane przez nią komunikaty.

Typowe cechy dla osoby komunikatywnej

Błędem jest przekonanie, że osoba komunikatywna jest na ogół przez wszystkich lubiana. Tak może być, ale wcale nie musi. Jeśli ktoś jest komunikatywny, to oznacza, że jest również świetnym słuchaczem i zarazem rozmówcą. Taki człowiek niekoniecznie odczuwa potrzebę rozmawiania ze wszystkimi i o wszystkim. On selekcjonuje swoich rozmówców.

Jeśli w trakcie rozmowy z drugim człowiekiem nie jesteś w stanie zrozumieć, o co im chodzi i co mają na myśli, nie potrafisz skupić się na wsłuchiwaniu się w ich potrzeby, ani nie umiesz wyłuskać szczegółowych informacji z ich wypowiedzi, wówczas możesz mieć absolutną pewność, że mianem osoby komunikatywnej to nie możesz się poszczycić. Jest wysoce prawdopodobne, że jesteś zamknięty na innych ludzi, nie bardzo interesujesz się tym, co mają do powiedzenia albo czujesz jakąś wewnętrzną blokadę, aby swobodnie i bez oporów wymienić poglądy. W takiej sytuacji powinieneś bardziej popracować nad sobą, ponieważ ludziom, którzy nie są komunikatywni jest o wiele trudniej w życiu cokolwiek osiągnąć.

Sam fakt, że wypowiada się pewne słowa nie oznacza jeszcze, że jest się osobą komunikatywną. W tym wszystkim najważniejsze jest to, aby rozmówca, z którym aktualnie przebywamy doskonale wiedział, o co nam chodzi. Prawidłowa komunikacja opiera się na używaniu jasnych i prostych, zrozumiałych dla wszystkich słów i określeń. Każda jedna dwuznaczność powinna być niemal natychmiast konkretyzowana. W ten sposób odbiorca nie zdąży odebrać ich zinterpretować na własny sposób.

Dlatego bycie osobą komunikatywną wcale nie oznacza tego, że trzeba dużo mówić. Nie o to w tym chodzi. Czasami jest tak, że osoby, które dużo mówią mają to do siebie, ze „leją wodę”. W ich wypowiedziach jest wiele słów, ale żadnych konkretnych informacji. A przez to wcale nie są bardziej komunikatywni.

Osoba, która należy do grona komunikatywnych od razu odpowiada na zadane pytania, nie potrzebuje żadnych dygresji czy niepotrzebnego owijania w bawełnę. To może bowiem być odebrane jako niezrozumienie pytania, a na pewno nie jest to określenie bycia komunikatywnym.

Komunikatywność jest pożądaną cechą zarówno w sprawach zawodowych, jak i prywatnych. To właśnie ona jest fundamentem szacunku i zaufania, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby lepiej rozumieć ludzi i wiedzieć, jak z nimi rozmawiać.

Jak być bardziej komunikatywnym?

Oto kilka cennych wskazówek, jak być bardziej komunikatywnym:

  1. Słuchanie: Nigdy nie wchodź w zdanie innej osobie. Jeśli to ona mówi, to daj jej skończyć, a dopiero potem powiedz to, co przyszło Ci na myśl. Akceptuj to, co ktoś mówi i co czuje, choć nie musisz mieć dokładnie takiego samego zdania. Jak najbardziej wsłuchaj się w słowa, które wypowiada Twój rozmówca. Na twarzy zawsze miej przyjazną minę, bez grymasów i miny znudzenia. Nie kończ zdania rozpoczętego przez inną osobę. Swój pogląd lub opinię powinieneś wyrazić dopiero wtedy, kiedy Twój rozmówca zakończy mówić.
  2. Wzrok: Rozmawiając zawsze podtrzymuj kontakt wzrokowy. Niezbyt miel widziane jest uciekanie wzrokiem po kątach. Wówczas okazujesz swoje zainteresowanie. Ale pamiętaj, aby nie wpatrywać się w oczy swojego rozmówcy cały czas, bo będzie to przez niego źle odebrane. Jest to przejaw nachalności.
  3. Gesty: Prawidłowa komunikacja między ludźmi to nie tylko słowa. W jej skład wchodzą również gesty. Większą uwagę poświęć mowie swojego ciała, ale również na mowie ciała rozmówcy. Dopiero wtedy będziesz wiedzieć, co faktycznie sądzi o tym, co do niego mówisz.
  4. Przestrzeń: Zachowaj osobistą przestrzeń. Nie ustawiaj się za blisko rozmówcy, wtedy i on ma możliwość czucia się swobodnie. Rozluźnij się i odpręż. Stój w takiej pozycji, aby było Ci wygodnie. Nie kołysz się na boki, nie trzymaj rąk w kieszeni ani nie chwiej się.
  5. Mów za siebie: Zawsze wypowiadaj się we własnym imieniu, nigdy za kogoś. Nie udawaj, że wszystko wiesz, nie staraj się nie wiadomo jak wywyższać. Udowodnij rozmówcy, że znajduje się na takim samym poziomie, co Ty.
  6. Pozytywne nastawienie: Do każdej rozmowy nastrój się pozytywnie. Nie zakładaj z góry, że w żaden sposób osiągnięcie porozumienia z rozmówcą nie będzie możliwe. Przede wszystkim postaw na pozytywne myślenie i doszukuj się możliwych dróg zmierzających do porozumienia.

Bycie komunikatywnym jest sztuką samą w sobie. Są osoby, które przychodzą na świat z tą umiejętności, a niestety inni muszą metodą prób i błędów pracować nad sobą, aby osiągnąć sukces. Jedno jest pewne – komunikatywność przydaje się w życiu, dlatego warto wyrobić w sobie kilka cennych nawyków, które ułatwią nam porozumiewanie się z innymi ludźmi.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top